Logo Fresubin Protein
Fresubin Protein opakowanie

Neurologia

Pacjenci z chorobami neurologicznymi, szczególnie w wieku podeszłym, z odleżynami i trudno gojącymi się ranami są zagrożeni niedożywieniem.

Logo żywienie ma znaczenie

Pacjenci w podeszłym wieku wymagają dodatkowej porcji energii bogatej w wysokiej jakości białko, aminokwasy tj.: glutamina i arginina oraz kwasy tłuszczowe jednonienasyconych MUFA

BIAŁKO Zapobiega utracie sił i energii

ARGININA Zapobiega powstawaniu odleżyn i trudno gojących się ran

Wit. D Zmniejsza ryzyko osteoporozy

Fresubin Protein opakowanie

Średnia zawartość w 100 g


Wartość energetyczna 630 kJ
(=150 kcal)
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,6 g
w tym kwasy tłuszczowe jednonienasycone 4,9 g
w tym kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,2 g
w tym cukry 7,4 g
w tym laktoza ≤ 0,4 g
Błonnik (0,7 kJ%) 0,5 g
Białko (27 kJ%) 10,0 g
Sól 0,15 ml
Woda 79 ml
Osmolarność 390 mosmol/l
Wit. A 150 μg
β-karoten 375 μg
Wit. D3 2,5 μg
Wit. E 3,75 mg α-ET
Wit. K1 21 μg
Wit. B1 0,3 mg
Wit. B2 0,4 mg
Niacyna 3,75 mg EN
Wit. B6 0,43 mg
Wit. B12 0,75 μg
Kwas pantotenowy 1,5 mg
Biotyna 9,4 μg
Kwas foliowy 62,5 μg
Wit. C 18,8 mg
Sód (Na) 60 mg
Potas (K) 135 mg
Chlorki (Cl) 58 mg
Wapń (Ca) 205 mg
Magnez (Mg) 18 mg
Fosfor (P) 120 mg
Żelazo (Fe) 2,5 mg
Cynk (Zn) 4,0 mg
Miedź (Cu) 375 μg
Mangan (Mn) 0,5 mg
Jod (I) 37,5 μg
Fluorki (F) 0,25 mg
Chrom (Cr) 12,5 μg
Molibden (Mo) 18,8 μg
Selen (Se) 13,5 μg

Text logo Fresubin Protein to kompletna dieta wysokoenergetyczna, bogatobiałkowa, przeznaczona do żywienia drogą doustną:

 • dostarcza 300 kcal w jednym opakowaniu
 • dostarcza 20 gramów białka w jednym opakowaniu
 • zawiera arginine i glutamine
 • zawiera niezbędne witaminy i składniki mineralne
 • jest niskosodowa
 • jest klinicznie wolna od laktozy
 • nie zawiera syropu glukozowego
 • jest dostępna o smaku czekolady, poziomki i orzecha 

Podawanie: Powinno być ustalane w zależności od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. Zalecane podawanie w żywieniu uzupełniającym: 2-3 butelki (600-900 kcal)/dobę lub całkowitym: 4-5 butelek (1200-1500 kcal)/dobę.
Ważne informacje: Odpowiedni jako jedyne źródło pożywienia. W przypadku żywienia całkowitego należy uwzględnić wysoki poziom białka. Nie podawać dzieciom poniżej 1 roku życia. Należy zachować ostrożność podczas podawania dzieciom poniżej 6 lat. Produkt nie jest przeznaczony do stosowania u chorych na galaktozemię. Podczas stosowania należy zapewnić odpowiednią podaż płynów oraz elektrolitów.
Instrukcja użycia: Przechowywać w temperaturze pokojowej. Po otwarciu opakowanie można przechowywać w lodówce maksymalnie przez 24 godziny. Pić powoli! Najlepiej podawać produkt schłodzony. Pakowano w atmosferze ochronnej.

Skutki niedożywienia

Niedożywienie ma wiele negatywnych skutków: nie tylko zwiększa ryzyko chorób, ale też  pogarsza rokowanie w przypadku chorób przewlekłych, po poważnych zabiegach czy operacjach; zwiększa ryzyko trudnych do przewidzenia komplikacji związanych z zachorowaniem  czy operacją; odbiera siły, energię i chęć do życia;  utrudnia proces gojenia ran, zwiększa ryzyko powstawania odleżyn, wydłuża proces hospitalizacji. U osób starszych utrata siły i masy mięśniowej wynikająca z niedożywienia często jest nieodwracalna i  przyczynia się do spadku sprawności fizycznej. Bardzo ważną grupą pacjentów są też osoby z chorobą nowotworową gdzie prawidłowe odżywienie jest niezbędnym elementem terapii onkologicznej, a jak pokazują obserwację niekontrolowana utrata masy ciała u chorych onkologicznych jest częsta i dodatkowo osłabia organizm.

Jak rozpoznać niedożywienie

Rozpoznanie niedożywienia może opierać się na wywiadzie żywieniowym dotyczącym ilości i jakości spożywanych posiłku; ocenie siły mięśniowej poprzez badanie siły uścisku dłoni (np. za pomocą siłomierza); należy zwrócić uwagę na niekontrolowana utratę masy ciała w przeciągu 3 – 6 miesięcy (jeśli pacjent nie waży się regularnie, o utracie masy ciała może świadczyć luźna lub zsuwająca się z palca obrączka/pierścionek, uczucie luźniejszych ubrań); można też wspomóc się poprzez określenie BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała ). Do badania niedożywienia stosowane są też różnego rodzaju skale np.: kwestionariusz oceny stanu odżywienia Nutritional Risk Score (NRS) 2002, który powinien być przeprowadzony przez personel medyczny po przyjęciu pacjenta do szpitala.

Jak zapobiegać niedożywieniu

Profilaktyka niedożywienia obejmuje przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej dobowej podaży energii i składników odżywczych. Bardzo ważna jest też odpowiednia podaż wody.  W uzupełnieniu diety pomocne są drinki odzywcze, nazywane również odżywkami medycznymi. Produkty te są kompletnym źródłem składników odżywczych: biała, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, witamin i mikroelementów warto też zwrócić uwagę na składniki dodatkowe tj. arginina i glutamina, niezbędne w procesie gojenia ran; witaminę D i wapń, niezbędne dla zdrowia kości; witaminy z grupy B, kwas foliowy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Fresubin Protein Energy DRINK to dieta bogata w białko, argininę i glutaminę oraz witaminy w tym wit D, K witaminy z grupy B i pierwiastki śladowe. Dostępna jest w 3ech wersjach smakowych: poziomka, orzech i czekolada. Fresubin Protein Energy DRINK można stosować do uzupełnienia diety przez:

 • osoby w podeszłym wieku
 • pacjent z podwyższonym zapotrzebowaniem na białko np. pacjent onkologiczny
 • pacjent neurologiczny (choroba Parkinsona i Alzheimera)
 • pacjent leżący, narażony na odleżyny i powstawanie trudno gojących się ran
 • u chorych na stwardnienie rozsiane (SM)
 • u osób stosujących pielucho-majtki
 • w okresie rekonwalescencji czy rehabilitacji

Odżywki doustne charakteryzują się zawartością wysokiej jakości składników odżywczych w łatwoprzyswajalnej postaci napoju mlecznego wolnego od laktozy, glutenu do wyboru w różnych smakach. Drinki doustne mogą być stosowane jako uzupełnienie diety np. pomiędzy posiłkami, a w przypadku osób nie przyjmujących innych posiłków, mogą być jedynym źródłem pełnowartościowego odżywienia. Stosowanie drinków doustnych pozwala na uzupełnienie ważnych składników odżywczych i zapobiega niebezpiecznej utracie masy ciała. Zbilansowana dieta wpływa na poprawa stanu zdrowia, wzmacnia efekty leczenia czy rehabilitacji.

Logo Fresenius

© 2017 Fresenius Kabi Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

zywieniemaznaczenie.pl Opracowanie - whitepress.pl