Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest to przewlekła choroba metaboliczna, która jest rezultatem zaburzonego wydzielania bądź działania hormonu wydzielanego przez trzustkę, jakim jest insulina. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy cukrzycy. Poniżej przeczytasz między innymi o tym, jak rozpoznać cukrzycę.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wykrywana jest u coraz większej liczby osób. Odnotowuje się coraz więcej zachorowań, szczególnie na II typ cukrzycy nazywany również cukrzycą insulinozależną. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje około 420 milionów dorosłych z cukrzycą (dane na rok 2014). Wzrost zachorowań w ciągu ostatnich 30 lat zatrważa – w 1980 roku chorowało na cukrzycę ok. 110 milionów osób. Co istotne, szacuje się, że do 2040 roku chorować będzie jeszcze więcej osób – ok. 620 milionów. Do tych liczb należy doliczyć osoby, które nie wiedzą o swojej chorobie. Przypuszcza się, że w Polsce oprócz zdiagnozowanych ok. 2 milionów chorych, około miliona osób nie wie, że ma cukrzycę.
Specjaliści duży wzrost zachorowań na cukrzycę kładą na karb nieodpowiedniego trybu życia. Do najważniejszych zalicza się ograniczenie aktywności ruchowej połączone z nieodpowiednią dietą. Taki „mariaż” prowadzi do szybkiego przybierania na wadze. Dodatkowo wiele osób nadużywa używek – pali papierosy, pije alkohol. Ryzyko wystąpienia nadwagi zwiększa się również w momencie, gdy w rodzinie ktoś chorował na któryś z typów cukrzycy.
Poszczególne typy cukrzycy mogą jednak mieć różne podłoże:
Jako główny objaw cukrzycy wskazuje się podwyższony poziom glukozy we krwi. Jednak to, czy we krwi mamy więcej glukozy niż przewiduje norma, można sprawdzić jedynie w czasie badań. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych krwi. Niestety wiele osób o tym zapomina. W związku z tym naszą uwagę powinny zwrócić również takie objawy jak:
Jeżeli pojawiają się te objawy, warto zbadać u siebie poziom cukru, szczególnie jeśli ktoś w rodzinie miał cukrzycę. Jest to o tyle ważne, że jeżeli odpowiednio wcześnie zgłosimy się do dobrego specjalisty i choroba zostanie dobrze zdiagnozowana mamy szansę na normalne życie. Często też cukrzyca wymaga zmianę trybu życia na zdrowszy. W przypadku nieleczenia cukrzycy lub jej nieodpowiedniego leczenia, może dojść do powikłań – chorób nerek, układu krążenia, a także do udaru mózgu czy uszkodzenia wzroku. Jednym z najpoważniejszych powikłań jest śpiączka cukrzycowa, która może być przyczyną śmierci chorego.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.