Diabetycy często nie zdają sobie sprawy z powagi ich choroby. Nie wiedzą dokładnie, jakie powikłania im grożą, jakie mogą być skutki ich zaniechań względem leczenia, w tym m.in. nieprzestrzeganie restrykcyjnej diety. Dowiedz się więcej o powikłaniach i skutkach cukrzycy!
Powikłania cukrzycy można podzielić na dwie grupy: powikłania wczesne (ostre) oraz powikłania późne (przewlekłe). Poszczególne z nich omawiamy poniżej. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe leczenie cukrzycy przyczynia się również do ogólnego osłabienia układu odpornościowego – a co za tym idzie, pojawianiem się infekcji, które są trudne do wyleczenia i wciąż nawracają.
Cukrzyca powikłania może mieć bardzo różne – podwyższony stan stężenia cukru w organizmie sprzyja jednak przede wszystkim rozwojowi infekcji i zakażeń pochodzenia grzybiczego. Najczęściej występują one w jamie ustnej oraz w drogach rodnych. W przypadku mężczyzn może to oznaczać problemy z erekcją (uszkodzenie naczynek i kłopoty z przepływem krwi), a u kobiet częste i nawracające infekcje intymne.
Do powikłań ostrych zaliczamy:
Wśród przewlekłych powikłań cukrzycy w pierwszej kolejności wymieniamy zmiany w naczyniach oraz w nerwach obwodowych. Zmiany takie mogą zaś doprowadzić do ich uszkodzenia, a w konsekwencji – poważnych problemów zdrowotnych.
Zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych są obciążone największym wskaźnikiem śmiertelności u diabetyków – według szacunków aż do ponad 50% zgonów cukrzyków dochodzi właśnie z tego powodu.
Powikłaniami cukrzycy mogą być też różnego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego. Najpoważniejszymi z nich są udar mózgu i zawał serca. Każdy z tych przypadków wiąże się z ryzykiem śmierci lub trwałego kalectwa.
Cukrzyca skutki ma bardzo różne. Niewyrównany poziom cukru we krwi u diabetyka to stwarza zagrożenie w postaci niewydolności nerek. Do tej sytuacji dochodzi w wyniku hiperglikemii – przepływ krwi przez kłębuszki nerkowe się zwiększa, przez co gromadzi się w nich więcej różnego rodzaju substancji, które zaburzają ich pracę. Na początku choroba przebiega bezobjawowo, co tylko utrudnia jej wykrycie i leczenie.
Cukrzycy przynależą do grupy podwyższonego ryzyka uszkodzenia nerwów – mówimy wtedy o tzw. neuropatii cukrzycowej. W zależności od typu cukrzycy rozwija się ona stopniowo lub błyskawicznie. Pierwsze objawy towarzyszące tej chorobie to mrowienie w stopach i rękach, mniejsza wrażliwość na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, dotyk czy nawet ukłucia. Wraz z rozwojem schorzenia pojawia się drętwienie oraz intensywne odczuwanie na przemian gorąca lub zimna, swędzenie lub pieczenie skóry.
Cukrzyca może doprowadzić do utraty wzroku – w wyniku hiperglikemii może bowiem dojść do zmian w siatkówce oka. W takim przypadku mówi się o retinopatii cukrzycowej lub inaczej cukrzycowej chorobie oczu. Na początku chory nie odczuwa żadnych zmian, choroba nie daje żadnych objawów, jednak z czasem stopniowo pogarsza się ostrość widzenia – czasem aż do utraty wzroku.
Często u diabetyków dochodzi też do uszkodzenia nerwów kończyn dolnych. Wskutek niedokrwienia tej części ciała powstaje zespół stopy cukrzycowej, czyli: owrzodzenie głębokich tkanek, osłabienie struktury kości i stawów, deformacja stopy – często całkowicie uniemożliwiająca chodzenie. U chorego zanika odczuwanie bólu, przez co łatwo może dojść do niezauważonego zakażenia. Niedokrwienie dodatkowo utrudnia gojenie się ran, czego efektem jest często utrata kończyny.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.