Cukrzyca staje się cichą plagą naszych czasów. Dotyka coraz więcej osób i co najgorsze – nie każdy jest świadomy, że na nią choruje. Czym jest cukrzyca typu 2, jakie są jej objawy i leczenie? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia – WHO aż 80% wszystkich chorych na cukrzycę choruję na tę typu 2. Zmiany cywilizacyjne wpływają na rozwój choroby – i nic dziwnego, skoro coraz więcej ważymy, źle się odżywiamy, a nasze życie jest bardzo stresujące. Jak zapobiegać cukrzycy typu 2 i jak ją leczyć?
Ten rodzaj cukrzycy określany jest także cukrzycą insulinoniezależną oraz cukrzycą dorosłych. Nie da się ukryć, że głównymi przyczynami tej choroby jest nieodpowiedni styl życia — przede wszystkim otyłość i brak ruchu. U chorych następuje mniejsza produkcja insuliny — co doprowadza do wzrostu poziomu cukru we krwi. Choć główną przyczyną tego rodzaju cukrzycy jest nadwaga i brak aktywności fizycznej, to mogą ją wywoływać także takie schorzenia jak: zespół policystycznych jajników, nadciśnienie tętnicze, choroby trzustki, choroby sercowo-naczyniowe, czy nieprawidłowa tolerancja glukozy. U kobiet może to być także cukrzyca przebyta w ciąży. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że profilaktyka jest kluczem do zdrowia. Wystarczą regularne badania i zdrowy styl życia, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Objawów cukrzycy typu 2 jest kilka — należy mieć na uwadze, że mogą one rozwijać się stopniowo. Warto tym samym obserwować swój organizm i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń udać się na badania. Podstawowym objawem związanym z cukrzycą jest nadmierne pragnienie. Organizm osoby chorej potrzebuje większej ilości płynów, by rozcieńczyć nadmiar cukru we krwi i wydalić jego nadprogramową ilość razem z moczem. Kolejnymi objawami są: osłabienie, chudnięcie, oddech pachnący acetonem, a także infekcje układu moczowo-płciowego.
Cukrzyca uważana jest za niezwykle podstępną chorobę, bo jej objawy są łatwe do przeoczenia. W początkowej fazie może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednocześnie będąc niebezpieczną dla naszego zdrowia. Ciągłe zmęczenie możemy wytłumaczyć sobie naszym trybem życia, chudnięcie nadmiarem pracy, a infekcje układu moczowo-płciowego mogą wynikać z ostatniego pójścia na basen. Nic dziwnego, że wielu chorych nie ma pojęcia, że ma stan przedcukrzycowy bądź już cierpi na cukrzycę. Regularna diagnostyka jest w tym przypadku niezwykle ważna – pozwala ona na wykrycie choroby i jej leczenia we właściwym stadium. Brak leczenia cukrzycy i nadmierna ilość cukru we krwi może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w oku, mózgu, sercu, a także nerkach.
Może pojawić się retinopatia cukrzycowa obejmująca siatkówkę oka – uszkadza ona receptory i włókna nerwowe. Z cukrzycą związana jest także neuropatia cukrzycowa, która powoduje upośledzenie nerwów obwodowych oraz nefropatia cukrzycowa prowadząca do niewydolności nerek.
Metoda leczenia cukrzycy jest uzależniona od poziomu glukozy we krwi pacjenta – jeśli przekracza 300 mg/dl należy podawać insulinę w zastrzykach, gdy cukier jest poniżej tego poziomu granicznego lekarz przepisuje lek przeciwcukrzycowy oraz zaleca zmian diety i stylu życia. Co ważne – po unormowaniu glikemii istnieje możliwość odstawienia insuliny.
W walce z cukrzycą typu 2 niezwykle ważna jest profilaktyka. Zdrowy styl życia z rozsądną dietą pozwala na uniknięcie cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Już 30 minut ruchu każdego dnia oddala ryzyko wielu chorób, a także poprawia nasze samopoczucie. Aktywność fizyczną możemy przemycać do naszego życia tak sprytnie, że nawet nie zauważymy zwiększonej porcji ruchu. Jadąc do pracy wysiądźmy przystanek wcześniej i pokonajmy tę drogę pieszo, zamiast jechać do hipermarketów zróbmy zakupy w okolicznym sklepie, do którego pójdziemy pieszo, wybierzmy się z psem codziennie na spacer nieco dalej. W ten prosty sposób stopniowo będziemy zwiększać dawkę ruchu i kto wie – może zapragniemy robić coś więcej? Dla osób z dużą nadwagą dobrą aktywnością jest basen a także maszerowanie. Później można krok, po kroku zwiększać dawkę aktywności fizycznej i wybierać te sporty bądź zajęcia na siłowni, które sprawiają nam największą radość.
Ruch jest bardzo ważny, jednak nie można zapominać także o odpowiedniej diecie. Sezonowa, bogata w owoce i warzywa dieta jest zdrowym wyborem. Do tego wystarczy odpowiednio się nawadniać, by poczuć się o niebo lepiej. Zdrowa dieta ma wpływ na cały nasz organizm – jego wydajność, jak i samopoczucie. Zdrowy styl życia obejmujący aktywność fizyczną i dietę oddali widmo wielu chorób cywilizacyjnych – takich jak cukrzyca.
Zmiana stylu życia pozwoli na poprawienie jego jakości. Dieta i codzienna dawka ruchu błyskawicznie doda nam energii, jak i pozytywnie wpłynie na nastrój. Ten ostatni jest niezwykle ważny dla naszej codziennej równowagi.
Cukrzyca typu 2 nie musi być wyrokiem! Potraktujmy ją jako sygnał ostrzegawczy i zmieńmy nasz styl życia. Powoli wprowadzajmy nową dietę, zadbajmy o nawyki i szukajmy aktywności fizycznej, która na cieszy. Nie zapominajmy także o regularnych badaniach. Niech to będzie nasza inwestycja w zdrową przyszłość -bez chorób, z doskonałym samopoczuciem i dobrą sprawnością fizyczną – tak to możliwe, o ile zadbasz o to już teraz!
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.