Poradnie żywienia dojelitowego zajmują się kompleksową opieką nad pacjentami żywionymi dojelitowo w warunkach domowych. Z ich usług korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ta metoda żywienia odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia pacjentów, którzy nie mogą dostarczyć organizmowi składników odżywczych, odżywiając się doustnie. Czym są: poradnia żywieniowa i leczenie żywieniowe?
Pacjenci, których stan zdrowia nie wymaga pobytu w szpitalu, lecz nie mogą odżywiać się doustnie, mogą zostać objęci żywieniem dojelitowym. Również osoby, których odżywianie doustne nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu, kwalifikują się do leczenia żywieniowego. Warunkiem jest prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy. Pacjentowi zakładany jest sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego. Otrzymuje on również skierowanie do Poradni Żywieniowej. Dla osób z problemami przełykania odżywianie doustne jest uciążliwe, wymaga wysiłku i zajmuje dużo czasu. Pomimo starań pacjent może nie otrzymywać odpowiedniej dawki składników odżywczych. Niezaspokojone zapotrzebowanie na energię, białka i witaminy może doprowadzić do niedożywienia. U tych osób wprowadzenie leczenia żywieniowego odpowiednio wcześnie, zapobiegnie niedoborom. Właściwe żywienie ma ogromny wpływ na proces leczenia i rehabilitacji. Zwłaszcza że w okresie choroby zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta. Jeżeli istnieje możliwość żywienia doustnego, rozwiązaniem będzie specjalistyczna dieta Supportan DRINK. U dzieci niedożywienie prowadzi do zaburzeń rozwoju fizycznego i psychicznego. Dlatego każdy pacjent, który nie może odżywiać się prawidłowo doustnie, powinien jak najszybciej skorzystać z leczenia żywieniowego. Poradnia żywienia dojelitowego obejmie go opieką w warunkach domowych. Żywienie dojelitowe obejmuje osoby w każdym wieku i ma szerokie zastosowanie. Wskazane jest w wielu jednostkach chorobowych.
Żywienie dojelitowe dietą przemysłową w warunkach domowych jest możliwe po konsultacji z poradnią żywieniową. NFZ oferuje refundację – mogą się o nią ubiegać pacjenci z założonym sztucznym dostępem do przewodu pokarmowego. Muszą oni podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu i mieć skierowanie do Poradni Żywieniowej. Pacjenci poniżej 18 roku życia muszą uzyskać Szpitalną Kwalifikację do leczenia żywieniowego w warunkach domowych.
Pacjent może skorzystać także z odpłatnej usług w poradni komercyjnej. Oprócz skierowania i założonego sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego pacjent potrzebuje kompletu aktualnych badań laboratoryjnych. Poradnia Żywieniowa obejmuje poradnię żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Zajmuje się pacjentami dorosłymi wymagającymi diety dojelitowej lub pozajelitowej. Pod jej opieką znajdują się także dzieci z zaburzeniami połykania, niewydolnością przewodu pokarmowego, chorobami zapalnymi jelit, czy mukowiscydozą. Poradnia prowadzi konsultacje w zakresie leczenia żywieniowego oraz ocenia stan odżywienia pacjenta. Przygotowuje rodziców do domowego żywienia pozajelitowego lub dojelitowego. Żywienie kliniczne uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta, a czas jego trwania uwarunkowany jest chorobą podstawową. Zawsze zawiera wszystkie składniki obecne w tradycyjnym pożywieniu, lecz podawane jest bezpośrednio do przewodu pokarmowego.
Leczenie żywieniowe w onkologii, a także innych chorobach utrudniających przyjmowanie posiłków, może wymagać wytworzenia dojścia do żołądka jak np. PEG, czy gastrostomia, a do jelit – jejunostomia. Jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wymaga pobytu w szpitalu, może on zostać skierowany do leczenia żywieniowego w warunkach domowych. Niektóre poradnie żywieniowe w ramach NFZ wysyłają do domu lekarza i pielęgniarkę. Jest to najczęściej stosowane w przypadku pacjenta leżącego. Chorzy poruszający się o własnych siłach muszą samodzielnie odwiedzić poradnię. Do domu pacjenta dowożony jest sprzęt, a on sam zostaje przeszkolony w podłączaniu żywienia. Również dieta przemysłowa dostarczana jest do domu. Poradnia opracowuje plan żywieniowy, określając nazwę produktu żywieniowego, jego ilość i szybkość podawania. Ustala sposób i tempo podawania dodatkowych płynów. Ich nazwa i ilość również zostają ściśle określone. Plan żywieniowy obejmuje także sposób podawania leków i ich dawkowanie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: www.dommedica.pl/. Jeżeli pacjent może przyjmować posiłki droga doustną, ustalane są zasady ich przyjmowania. Chory zostanie wprowadzony w zasady pielęgnacji dostępu do przewodu pokarmowego i sposobu podawania pożywienia. Leczenie żywieniowe w domu nadzoruje lekarz prowadzący. Po powrocie do odżywiana droga doustną żywienie dojelitowe może zostać zakończone. O tym zawsze decyduje lekarz. Pacjenci żywieni dojelitowo mogą być aktywni, jeżeli ich choroba na to pozwala. Możliwe są nawet wyjazdy na wakacje czy chodzenie do pracy, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej higieny wgłębnika i zapewnienia właściwego przechowywania diety.
Dzięki opiece poradni żywienia dojelitowego pacjent może przebywać w domu bez ryzyka wystąpienia niedożywienia. Poradnia dba kompleksowo, by jego organizm otrzymał wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej postaci i ilości.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.