Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu depresji cierpieć może ponad 260 mln ludzi na świecie. Schorzenie zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że częściej dotyka ono kobiety. Z uwagi na różną intensywność w jakiej występuje depresja objawy będą inne u każdego chorego. Można jednak wymienić grupę czynników pojawiających się najczęściej. Należą do nich m.in. utrata przeżywania przyjemności, silne przygnębienie, obojętność, zmęczenie, niskie poczucie własnej wartości, problemy ze snem, czy spadek wagi.
Dyskusja o tym, co to jest depresja nie może ominąć chorób, które współtowarzyszą zaburzeniu. Zwykle są to choroby przewlekłe. Depresja często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, nowotwór, czy chorobę Parkinsona. Może pojawić się także u chorych na zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia, czy anoreksja. Wiele przypadków depresji obserwuje się u osób leczonych klinicznie. Długotrwałe przebywanie w szpitalach, kacheksja nowotworowa i słabe rokowania mogą przyczyniać się do obniżenia nastroju, co w konsekwencji wieść może do depresji.
Leczenie depresji rozpoczyna się od diagnozy lekarza. Specjalista stwierdza, czy objawy występujące u pacjenta klasyfikują go jako chorego. Diagnoza może odbywać się na zasadzie rozmowy lub testu – u osób, u których podejrzewana jest depresja test przeprowadzany jest w formie wywiadu lub ankiety. Jego wynik stosowany jest jako pomoc w rozpoznaniu choroby i nie zastępuje diagnozy lekarskiej.
U pacjenta, u którego stwierdzona została depresja, o leczeniudecyduje psychiatra. Do wyboru jest kilka metod terapii – podstawę stanowi leczenie farmakologiczne. Chory przyjmuje leki dopasowane do intensywności objawów, pomagające mu zmagać się z objawami klinicznymi i somatycznymi. Równolegle pacjent kierowany jest na terapię u psychiatry. Może mieć ona formę zajęciową lub indywidualną.
W skrajnych przypadkach depresja może wymagać interwencji lekarzy o innych specjalizacjach. U chorych cierpiących na jadłowstręt, unikających posiłków ze względu na wyniszczenie lub w efekcie przeprowadzonej chemioterapii może być konieczne żywienie dojelitowe, jako sposób na podawanie do organizmu niezbędnych mu składników. Ciężkim przebiegom depresji towarzyszyć mogą nudności, brak apetytu czy poczucie dławienia się w przełyku. Chorym zaleca się podawanie płynnych posiłków, takich jak Fresubin Yocreme o łagodnej, kremowej konsystencji. Łatwy w połknięciu produkt dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych i utrzymuje jego prawidłowe działanie.
Zrozumienie skąd się bierze depresja jest kluczowe w ustaleniu metod terapii. Chorobę wywołać mogą tragiczne przeżycia, osamotnienie, czy wymagająca codzienność. Depresja może być efektem stresu, utraty osoby bliskiej lub lęku. Ze względu na różne podłoża, zaburzenia psychiczne występują w różnych odmianach.
Wymienione rodzaje depresji stanowią jedynie część diagnozowanych odmian choroby. Żadnego z przypadków nie należy bagatelizować. Długotrwale występująca depresja wyniszcza organizm, jest przyczyną chorób somatycznych, takich jak kandydoza, miażdżyca, zawały serca, a w skrajnych przypadkach prowadzi do myśli i prób samobójczych. Zaobserwowanie nawet łagodnych objawów depresji należy skonsultować z lekarzem.
Chorzy powinni przygotować się na trudną i długą walkę, która przyniesie widoczne efekty po czasie. Zaakceptowanie depresji i skonsultowanie się ze specjalistą to pierwsze kroki w kierunku zdrowia psychicznego. Terapia pod okiem lekarza daje gwarancje prawidłowej diagnozy i dobrania leków, które pomogą funkcjonować w codzienności. To jednak nie jedyny sposób, w jaki wyleczona może być depresja – jak sobie radzić z chorobą na co dzień?
Istotne jest przerwanie błędnego koła i zwiększenie swojej aktywności. Nieustanne leżenie w łóżku wzmacnia poczucie winy, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Warto zacząć od prostych czynności – umycia włosów czy złożenia prania. Ważne, by nie przesadzać z wymaganiami wobec siebie, lecz stosować małe kroki.
Pomóc może także zwiększanie własnej wiedzy na temat depresji. Zrozumienie jej objawów daje niekiedy poczucie kontroli nad chorobą, co wpływa na obniżenie poczucia bezradności. Warto edukować się nie tylko w obszarze przebiegu depresji, ale także wpływu czynników zewnętrznych na samopoczucie. Bywa, że na choroby neurologiczne wpływ ma sposób żywienia, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.
Zarówno bliscy osób chorych, jak i ludzie niemający z nimi styczności powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak pomóc osobie z depresją i przyczynić się do poprawy jej zdrowia. Jeśli ktoś z otoczenia podejrzewa u siebie chorobę i czuje niechęć wobec wizyty u psychiatry, warto zachęcić go do odwiedzin w gabinecie. Ważne jest okazanie dużego zrozumienia i zapewnienie komfortu. Należy wykazać się cierpliwością, wyrozumiałością i brakiem osądów. Co ważne, depresja dotknąć może osoby w każdym wieku. Dobrze więc zwrócić uwagę zarówno na zachowanie dzieci, małżonka, jak i seniorów. W ostatnim przypadku o depresji może świadczyć bezsenność, obniżony nastrój, czy bóle głowy. Również brak apetytu u osób starszych może być znakiem choroby.
O depresji nie świadczy wyłącznie brak energii. Zespół objawów chorobowych jest znacznie szerszy, a jego występowanie znacznie pogarsza zdolność do normalnego funkcjonowania. W przypadku podejrzenia u siebie depresji należy udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do psychiatry. Oprócz farmakoterapii zaleci on inne leczenie, dostosowane do potrzeb chorego. Specjalista pomoże poradzić sobie z objawami towarzyszącymi depresji, takimi jak bóle głowy, niedożywienie, duszności, czy wzmożona senność. Nieleczona choroba prowadzić może nawet do śmierci.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.