Zdrowa dieta powinna składać się z produktów nieprzetworzonych, najlepiej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i zdrowego białka. Nie bez znaczenia są także zdrowe tłuszcze i oleje. Do tego należy dołączyć także picie odpowiedniej ilości wody, ponieważ nawodniony organizm nie tylko lepiej pracuje, ale przede wszystkim też zdecydowanie szybciej radzi sobie z przemianą materii.
Wśród ogólnodostępnych produktów spożywczych można wymienić zarówno te, których powinniśmy unikać, jak i takie, które są wskazane każdemu z nas. Do tej pierwszej grupy zaliczamy żywność przetworzoną, słodycze, gazowane napoje i fast-foody. Nie zaleca się także picia zbyt dużej ilości kawy. Dobrze jest też unikać alkoholu oraz innych używek.
Natomiast lista produktów zalecanych jest bardzo długa. Dbając o własne zdrowie, powinniśmy przede wszystkim wybierać te z nich, które przyniosą nam takie efekty, jakich najbardziej potrzebujemy. Inaczej będą wyglądać posiłki osoby, która chce się wzmocnić, a inaczej tej, która np. chce opóźnić procesy starzeniowe – wtedy warto zwrócić uwagę na antyoksydanty.
Lekarze i dietetycy niejednokrotnie podkreślają, jak ważne dla naszego zdrowia są antyoksydanty. Co to właściwie jest? Jak wpływają na nasz organizm i w jaki sposób można je dostarczyć, aby uzyskać jak najlepsze efekty zdrowotne?
Codzienne życie każdego z nas powoduje, że w naszym organizmie wzrasta poziom wolnych rodników, które są odpowiedzialne między innymi za szybsze starzenie się ciała. To głównie stres, nieprawidłowa dieta, papierosy czy przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Rozwiązaniem tej sytuacji może być unikanie stresu, stosowanie technik relaksacyjnych, odstawienie używek oraz… odpowiednia dieta antyoksydacyjna.
Antyoksydanty w diecie pozwalają nam na zminimalizowanie szkodliwych skutków stresu oksydacyjnego, poprawić stan zdrowia, wygląd i ogólne samopoczucie. Wspomniane wyżej antyoksydanty to związki chemiczne walczące ze stresem antyoksydacyjnym. Nazywane są także przeciwutleniaczami, ponieważ hamują utlenianie się różnych substancji i wspomagają pracę naturalnych systemów obronnych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę zdrowia i samopoczucia człowieka.
Naturalne antyoksydanty to głównie witamina A, E i C, cynk, selen, polifenole (najbardziej flawonoidy!) i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdują się one w warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach. Na przykład sporą dawkę witaminy E można znaleźć w olejach roślinnych, orzechach i nasionach, witaminę C w cytrusach i pietruszce, witaminę A w tłustych rybach, mleku i nabiale, selen i cynk w migdałach, nasionach sezamu, orzechach brazylijskich, pestkach dyni czy w kukurydzy. Doskonałym źródłem polifenoli jest zielona i biała herbata oraz gorzka czekolada.
Dieta antyoksydacyjna polega na włączeniu w każdy posiłek przynajmniej dwóch z wyżej wymienionych produktów. W ten sposób właściwości antyoksydacyjne powyższych pokarmów będą na tyle duże, że szybko zauważymy poprawę samopoczucia i wyglądu, a w niedalekiej perspektywie także zdrowia. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków o małej objętości, wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody każdego dnia oraz przynajmniej niewielka codzienna aktywność fizyczna (np. spacery). Istotny jest także sposób przygotowywania posiłków. Powinno ograniczyć się smażenie na rzecz gotowania, pieczenia, duszenia czy gotowania na parze. Dobrze jest też jak najwięcej posiłków spożywać na surowo, szczególnie warzywnych i owocowych, aby uzyskać z nich wszystkie witaminy i minerały w największej ilości. Dobrze jest także przyjąć zasadę, że głównie spożywamy produkty sezonowe, ponieważ wtedy będą one najbogatsze w składniki mineralne i witaminy. Na przykład w zimie lepiej jest zdecydować się na kapustę kiszoną czy buraki, zamiast pomidorów i ogórków. Doskonałym sposobem jest także przemycanie produktów bogatych w antyoksydanty w postaci np. dodawania nasion do jogurtów, polewania sałatki dobrą oliwą czy olejem z orzechów. Można także codziennie wypijać koktajle warzywne, składające się np. ze szpinaku, buraka, cukinii i dodatków owocowych, ponieważ taki posiłek będzie stanowił prawdziwą bombę witaminową.
Urozmaicone codzienne menu, składające się z wymieniowych wyżej produktów to nie tylko sposób na lepsze samopoczucie i zdrowie, ale także idealna recepta dla osób, którym zależy na poprawie apetytu i szybkim dostarczeniu odpowiedniej ilości witamin bez stosowania suplementów diety.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.