Czas gojenia się rany pooperacyjnej może być bardzo zróżnicowany. Oprócz rodzaju rany czy założonych szwów na szybkość gojenia wpływa m.in. sposób pielęgnacji czy stosowana przez chorego dieta. Sięgając po odpowiednie składniki odżywcze, możemy znacznie skrócić czas powrotu do zdrowia.
Raną pooperacyjną określamy każdą ranę, która powstała podczas przeprowadzania interwencji chirurgicznej. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowych technik medycznych, rany pooperacyjne są coraz mniejsze i trudniejsze do zauważenia. Warto jednak pamiętać, że każda rana pooperacyjna stanowi potencjalne zagrożenie, ze względu na możliwe powikłania.
Długość gojenia rany uzależniona jest od wielu czynników i często pozostaje kwestią indywidualną. Znaczenie mają m.in. rodzaj rany, operowana okolica czy typ zastosowanych szwów. Nie bez znaczenia pozostają też takie czynniki jak wiek, ogólny stan zdrowia i kondycja pacjenta.
Określeniem „gojenie się rany” nazywamy cały skomplikowany proces, składający się z wielu etapów i prowadzący do zajścia w ranie zmian, na skutek których dochodzi do jej zamknięcia, a następnie powstania blizny. Na proces ten składają się takie etapy jak samozasklepianie się naczyń krwionośnych, oczyszczanie rany i odbudowa uszkodzonej podczas interwencji chirurgicznej tkanki.
To, ile czasu potrwa gojenie się rany, zależy – jak wspomniano wyżej – od wielu czynników. Poza samym typem rany i szwów ważny jest ogólny stan organizmu. Okazuje się, że jednym z kluczowych czynników jest stan odżywienia pacjenta, ponieważ niedobór pewnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów może znacznie wydłużyć czas gojenia.
Odpowiednie dbanie o ranę pooperacyjną i ogólną poprawę kondycji organizmu może w dużym stopniu przyspieszyć proces regeneracji i sprawić, że rana zagoi się o wiele szybciej. Kluczowe jest trzymanie się zaleceń lekarza, który określi wymaganą częstość zmiany opatrunku i sposób oczyszczania rany – najczęściej sięga się po specjalistyczne środki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym czy przeciwgrzybiczym. O ile krótki prysznic jest zalecany, o tyle z reguły niewskazane jest dłuższe moczenie rany pooperacyjnej. Ważną sprawą jest dokładne obserwowanie rany i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy – być może doszło do zakażenia i konieczne będzie wzięcie antybiotyku.
Jednym z kluczowych elementów przyspieszających gojenie ran jest odpowiednia dieta. Dzieje się tak m.in. ze względu na ogromną rolę pewnych witamin i minerałów w regeneracji tkanek. Szczególne znaczenie mają tu przeciwutleniacze, takie jak witaminy C czy E, cynk bądź selen.
Witamina C odpowiada za produkcję kolagenu, niezbędnego dla zachowania elastyczności i odpowiedniej regeneracji skóry, a tym samym – do odbudowy uszkodzonych tkanek. Ma także nieoceniony wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych i ochronę ran przed infekcjami.
Do grupy stymulatorów komórkowych, czyli substancji wspierających odbudowę tkanek, należą też witaminy A czy E. Wśród innych ważnych mikro i makroelementów, których nie może zabraknąć w diecie osoby z raną pooperacyjną, wymienić można m.in. cynk, selen i witaminy z grupy B.
W szybkim gojeniu się rany skutecznie pomoże zachowanie odpowiednio zbilansowanej diety – niedożywienie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka, mogących wydłużać czas gojenia. Brak wystarczającej ilości składników odżywczych, zwłaszcza białka, a także niezbędnych witamin i minerałów, nie pozwala na skuteczne zachodzenie procesu regeneracji. Jednocześnie spowodowany niedożywieniem niedobór tych substancji znacząco zwiększa ryzyko zakażenia rany, co w skrajnych przypadkach doprowadzić może nawet do śmierci chorego.
Prawidłowa dieta jest ważna na wszystkich etapach procesu gojenia. Skuteczna odbudowa komórek i zapobieganie powstaniu zakażenia możliwe są tylko wtedy, gdy organizm otrzymuje odpowiednią ilość energii – dlatego zalecane jest spożywanie posiłków wysokoenergetycznych. Niezwykle istotne jest dostarczanie dużej ilości białka, odpowiadającego nie tylko za odbudowę komórek, ale też za odpowiedź immunologiczną. Wskazane jest sięgnięcie po produkty zawierające lizynę i argininę, a także wspomniane wyżej mikro i makroelementy.
Posiłek | Przykładowy jadłospis |
---|---|
Śniadanie | Pieczywo pełnoziarniste, twarożek z papryką, jajko na miękko, sok pomarańczowy |
Obiad | Zupa jarzynowa, kasza gryczana, zrazy wołowe, surówka z marchwi i jabłka, woda z cytryną |
Kolacja | Jaglanka na mleku z owocami lub pieczywo pełnoziarniste z wędzonym łososiem, serkiem fromage i pomidorem |
Zapewnienie wysokoenergetycznej, bogatej w białko i niezbędne mikro i makroelementy diety może być trudne – ze względu na stan chorego, brak apetytu czy trudności z przygotowywaniem takich posiłków. Z pomocą przychodzi nam żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, stworzona z myślą o pacjentach zagrożonych niedożywieniem lub niedożywionych. Gotowy do użycia Fresubin Protein Drink to wygodny i skuteczny sposób na dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.
Fresubin Protein Drink sprawdza się doskonale w przypadku osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko i energię, może być stosowany jako jedyne źródło pożywienia lub uzupełniająco. Jest odpowiedni dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Dzięki wysokiej zawartości witamin A, E, C czy z grupy B, a także selenu i cynku, skutecznie wspiera gojenie ran.
Gojenie się rany to długotrwały proces, który przyspieszyć może odpowiednia dieta – bogata w energię, białko, witaminy i minerały. W połączeniu z właściwą pielęgnacją rany i przestrzeganiem zaleceń lekarza zbilansowany sposób odżywiania pomoże zapobiec zakażeniu i przyspieszy gojenie.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.