Podwyższony poziom glukozy we krwi jest dla naszego zdrowia niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wzroku, systemu nerwowego, naczyń krwionośnych lub spowodować zaburzenia pracy serca. Co zrobić, by jak najszybciej zbić poziom cukru do bezpiecznej wartości? Jak nie doprowadzić do jego ponownego wzrostu?
Podwyższony poziom cukru nazywamy hiperglikemią. Występuje zazwyczaj u osób prowadzących nieprawidłowy styl życia, czyli nieprzywiązujących uwagi do menu, stroniących od wysiłku fizycznego, zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Lekarze zgodnie twierdzą, że w większości przypadków za zbyt wysoki poziom glukozy odpowiada zła dieta.
Do przekroczenia dozwolonej granicy poziomu cukru dochodzi wtedy, gdy w organizmie pojawiają się różne zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Odpowiednim postępowaniem możemy do nich nie doprowadzić. Co w tym celu trzeba zrobić? Przede wszystkim przestrzegać odpowiedniej diety.
Pomocną metodą w obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi jest regularna, choć może to być zaledwie umiarkowana, aktywność fizyczna. Badania pokazują, że nawet regularne spacery, jazda na rowerze czy pływanie w basenie mogą przyczynić się do lepszej tolerancji glukozy przez organizm oraz do prawidłowego działania insuliny.
Bardzo ważne jest także pilnowanie prawidłowej masy ciała. Jak sprawdzić, czy nie ważę zbyt dużo? Odpowiedzią będzie tutaj wskaźnik BMI. Jeśli otrzymasz wynik przekraczający 25, to oznacza, że musisz zrzucić zbędne kilogramy, na przykład poprzez przejście na dietę i wprowadzenie do swojego harmonogramu dnia większej ilości ruchu.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybieranie odpowiednich produktów spożywczych, zawierających tzw. „dobry cukier”. Zasadniczo możemy podzielić cukry na proste i złożone. W przypadku przestrzegania zdrowej diety lepiej przyjmować te drugie. Cukry proste, czyli ogólnie uważane za złe, to przede wszystkim cukier brązowy, biały, miód i cukry zawarte w owocach. Ich główną cechą jest to, że bardzo szybko się uwalniają w organizmie, ekspresowo podnoszą poziom glukozy we krwi, ale nie zaspokajają głodu na długo. Jeśli akurat nasz organizm ich nie potrzebuje, to natychmiast odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. W przypadku cukrów złożonych, czyli ogólnie uznawanych za zdrowe, jest zupełnie inaczej. Znajdują się one w zbożach, roślinach strączkowych, makaronach i warzywach. Uwalniają się powoli, nie powodują tak dużego wyrzutu insuliny do krwi i zaspokajają głód na o wiele dłużej. Są zalecane w każdej diecie, ale również w odpowiednich ilościach. Ponieważ poza nimi ważne jest także spożywanie białka oraz korzystnych da zdrowia tłuszczy.
Na samym końcu warto dodać, że istnieją pewne produkty spożywcze, które są znane ze swych właściwości obniżających poziom cukru we krwi. Jak można się łatwo domyślić – to właśnie po nie trzeba sięgać jak najczęściej. Są to przede wszystkim warzywa zielone, kiszonki, świeże grzyby, pomidory, kalafior, ciemne pieczywo, brązowy ryż i grube kasze. Są też pewne przyprawy, które mają podobne właściwości, a konkretniej są to goździki, cynamon i kozieradka pospolita.
Jak widać z powyższego artykułu, samodzielne obniżenie poziomu cukru we krwi nie jest wcale takie trudne. Nie trzeba wykonywać forsujących ćwiczeń – wystarczy codziennie wybrać się na spacer, nie trzeba jeść niesmacznie – wystarczy wybierać odpowiednie produkty spożywcze, a niektóre po prostu zamieniać innymi, nie trzeba drastycznie ograniczać ilości spożywanego jedzenia – wystarczy jeść częściej, ale mniejsze porcje.
A co zrobić, by w przyszłości nie dopuścić do ponownego podwyższenia poziomu cukru we krwi? Nie powrócić do starych, złych nawyków. I regularnie wykonywać badania diagnostyczne, by cały czas mieć swoje zdrowie pod kontrolą.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.