Osoby starsze z wielu przyczyn mogą zostać unieruchomione w łóżku. Choroby wieku podeszłego, poważne operacje czy problemy z układem ruchowym – w każdym z tych przypadków niezbędna jest uważna opieka, zapewniająca higienę i komfort.
Opieka nad seniorem w domu to poważne wyzwanie, wymagające odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Osoby starsze cierpią z powodu wielu chorób wieku podeszłego, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. W zależności od potrzeb należy zapewnić podopiecznemu nie tylko pomoc w regularnym przyjmowaniu leków, ale też pełnowartościowe posiłki – zbilansowana dieta zapobiega niedożywieniu i pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu.
Jak opiekować się osobą starszą w domu? Ważne są kwestie związane z leczeniem, dietą, rehabilitacją czy higieną, nie można jednak zapomnieć o komforcie psychicznym. Życzliwa atmosfera, poszanowanie godności i prawa do prywatności oraz zapewnienie towarzystwa i rozrywki pomogą walczyć z chorobą i zapobiegać częstym w tym wieku zaburzeniom nastroju.
Szczególnie trudnym zadaniem jest opieka nad osobą leżącą. Brak możliwości samodzielnego poruszania się oznacza wiele dodatkowych problemów. Konieczne jest zadbanie o higienę seniora, zapobieganie odleżynom i leczenie już istniejących, zapewnienie prywatności i komfortowego otoczenia. Opieka nad leżącym w domu to wyzwanie fizyczne i psychiczne, dlatego nie czując się na siłach, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia.
Higiena osoby starszej | Łóżko dla chorego – leżącego | Prywatna przestrzeń chorego |
---|---|---|
|
|
|
Osoby starsze często cierpią z powodu zaburzeń łaknienia, mają też w naturalny sposób spowolniony metabolizm. Kolejnym problemem utrudniającym spożywanie posiłków są kłopoty z przeżuwaniem lub połykaniem. Na obniżenie apetytu wpływają też zaburzenia nastroju.
Objawy niedożywienia u seniorów to m.in. wyraźny spadek wagi i wyniszczenie organizmu, spadek aktywności, energii i sił, unikanie jedzenia lub jedzenie coraz rzadziej i mniejszych porcji.
Dieta w przypadku osób starszych, zwłaszcza leżących, jest niezwykle istotna. Niedożywienie białkowe zwiększa ryzyko powstawania odleżyn i utrudnia gojenie się ran, wpływając negatywnie na stan organizmu i komfort.
Co więcej, osoby unieruchomione w łóżku często cierpią z powodu zaparć. Dostarczenie pokarmu bogatego w błonnik pomaga z nimi walczyć. Uzupełnienie ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów pozwala na podjęcie walki z chorobą.
Odleżyny to uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, powstające w wyniku zaburzeń przepływu krwi z powodu długotrwałego nacisku lub tarcia – najczęściej pojawiają się u osób chorych leżących lub poruszających się na wózku inwalidzkim.
Zapobieganie odleżynom w przypadku leżących seniorów to jedno z podstawowych zadań opiekuna. Profilaktyka jest w tym przypadku kluczowa i pozwala uniknąć konsekwencji odleżyn w postaci uszkodzeń ścięgien, stawów, a nawet kości.
Ważna jest częsta zmiana pozycji seniora, zastosowanie materaca przeciwodleżynowego i specjalnych podkładów. Istotne są kwestie związane z higieną, ponieważ skóra powinna być sucha i utrzymana w czystości. Zalecane jest masowanie narażonych na powstanie odleżyn miejsc, ich nawilżanie i natłuszczanie.
Zapobieganie odleżynom w domu wymaga zapewnienia wysokokalorycznej, bogatej w białko i witaminy C, A, E oraz selen diety. Warto sięgnąć po wygodne w użyciu, smaczne i gotowe do spożycia odżywki medyczne, zawierające także nienasycone kwasy tłuszczowe o przeciwzapalnym działaniu.
Trudno gojące się rany to poważny problem wielu pozostających w łóżku seniorów. Duży wpływ na brak postępu w gojeniu się ran ma niedożywienie białkowo-energetyczne – niedobory składników odżywczych (w szczególności białka), witamin oraz mikro i makroelementów nie pozwalają skutecznie walczyć z chorobą.
W przypadku trudno gojących się ran brak witamin i innych cennych składników jest jednym z kluczowych problemów, dlatego warto podawać seniorowi odżywki medyczne o wysokiej zawartości białka, z aminokwasami takimi jak arginina i glutamina, znacząco przyspieszającymi gojenie się ran.
Poza dietą stosować można także domowe sposoby na trudno gojące się rany i korzystać z zalecanych przez lekarza preparatów przeznaczonych dla osób starszych.
Opieka nad osobą leżącą wymaga dużego poświęcenia i wytrwałości, a także znajomości podstawowych problemów seniorów. Dzięki wysokobiałkowej diecie możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstania odleżyn i trudno gojących się ran, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i komfortu.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.