Cukrzyca jest chorobą, która obecnie zatacza bardzo szerokie kręgi. Przyrost chorych w ostatnich latach jest zatrważający. Główną przyczyną zachorowań na cukrzycę jest nieodpowiedni tryb życia. Dużą rolę odgrywają tutaj również geny – jeżeli ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę możliwe jest, że i my będziemy mieć problemy na tym tle. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym pomiar glukozy we krwi. Zastanawiasz się jak leczyć cukrzycę i jak rozpoznać tę chorobę? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Cukrzyca często nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Wszystko przez to, że odnotowuje się coraz więcej osób chorych. Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat ilość chorych wzrosła z ok. 108 milionów do ok. 420 milionów. Szacuje się, że wzrost zachorowań będzie miał jeszcze większe tempo i za następne dwadzieścia lat chorować będzie już ok. 620 milionów ludzi na całym świecie. Również w naszym kraju chorych jest bardzo dużo – szacuje się, że jest ich około 2 milionów. Do podanych liczb należy dodać również osoby, które nie wiedzą, że są chore. W przypadku naszego kraju szacuje się, że w Polsce jest to ok. miliona osób.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą metaboliczną. Powstaje w wyniku zaburzeń wydzielania bądź działania insuliny, która jest hormonem tworzonym przez trzustkę. Warto wiedzieć, że cukrzyca może mieć kilka form, z których najpopularniejsze są cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna). Odmianą cukrzycy typu 1 jest cukrzyca LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults), którą wykrywa się zazwyczaj u osób dorosłych. Innymi rodzajami cukrzycy są także: cukrzyca monogenowa (dotyka ok. 2% osób chorujących na cukrzycę) oraz cukrzyca wtórna będąca np. wynikiem stosowania niektórych leków lub będąca powikłaniem niektórych schorzeń np. chorób trzustki. Coraz częściej można też spotkać się z cukrzycą ciążową, która pojawia się u kobiet w ciąży i z reguły mija po porodzie. Jednak wystąpienie cukrzycy w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się choroby w późniejszym okresie życia.
Leczenie cukrzycy wdrożone odpowiednio szybko może pozwolić choremu na prowadzenie niemalże normalnego życia. Przy szybko rozpoznanej chorobie okazuje się, że regularne pomiary poziomu glukozy we krwi, zmiana diety i sposobu życia, mogą spowodować unormowanie poziomu glikemii. Jednak cukrzycę w większości przypadków wykrywa się w zaawansowanym stadium, co powoduje, że unormowanie glukozy we krwi jest o wiele trudniejsze i czasochłonne. Warto przy tym pamiętać, że prawidłowo wdrożone leczenie cukrzycy to nie tylko normowanie poziomu glukozy we krwi. Ma ono na celu również zapobieganie ewentualnym powikłaniom.
W przypadku leczenia cukrzycy typu 1 największą rolę odgrywa insulina. Można stosować insulinę ludzką, która ma pośredni czas działania. Często stosuje się również analogi insuliny, które mają dłuższe działanie. W takim leczeniu istotne są regularne kontrole pomiaru glikemii, które chory może wykonać samodzielnie – od wykazanego poziomu glukozy będzie zależało to, czy należy przyjąć dawkę insuliny i w jakiej ilości. Pomocne są tutaj także zmiany niezdrowych nawyków – wdrożenie odpowiednio, indywidualnie dobranej diety, a także zwiększenie aktywności fizycznej.
Leczenie cukrzycy typu 2 często przebiega wielotorowo i odbywa się we współpracy z diabetologiem i dietetykiem oraz lekarzem rodzinnym. Również w tym przypadku bardzo istotna jest zmiana swojego trybu życia – diety i zwiększenie aktywności fizycznej (zwiększenie aktywności fizycznej często błędnie jest kojarzone z dużym wysiłkiem. Jednak na potrzeby zmiany trybu życia wystarczy zacząć od regularnych, długich spacerów czy np. jazdy na rowerze. Dobrym i ciekawym sposobem na poprawę kondycji jest także Nordic Walking). W tym rodzaju cukrzycy często stosuje się leki, które u chorego mają zmniejszyć insulinooporność. Leki na cukrzycę typu 2 to przede wszystkim metmorfina. W niektórych przypadkach jej stosowanie nie przynosi spodziewanych efektów. Wtedy stosuje się leki takie jak: pochodne sulfonylomocznika, akarabozę, leki inkretynowe i inhibitory SGLT2.
Jeżeli cukrzyca jest rozpoznana późno lub jest w ogóle nieleczona mogą pojawić się poważne powikłania. Jeżeli powikłania cukrzycowe zostaną szybko rozpoznane i wdroży się ich leczenie istnieje mniejsze ryzyko trwałych uszkodzeń organizmu. Trzeba jednak wiedzieć, że nieleczenie ich i bagatelizowanie może doprowadzić między innymi do śpiączki cukrzycowej, a nawet do zgonu.
Do powikłań cukrzycy zalicza się przede wszystkim:
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.