Nerwica żołądka jest przyczyną dolegliwości gastrycznych, występujących u osób o nerwowym usposobieniu i żyjących w stresie. Jakie są jej objawy i czym jest spowodowana? Czy można ją wyleczyć?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które nasilają się pod wpływem kłopotów, czy w sytuacjach stresowych, świadczą o nerwicy żołądka i jelit. Silne emocje powodują, że pojawiają się charakterystyczne, uciążliwe objawy. Mała odporność na stres i lęk przed wyzwaniami to przyczyny problemów z przewodem pokarmowym. Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz emocjonalnych. Badania laboratoryjne i obrazowe nie wykrywają żadnych zmian. Ośrodki nerwowe znajdujące się w przewodzie pokarmowym odbierają bodźce przez nerwy czuciowe i przekazują za pomocą neuronów do żołądka i jelit. Wyczerpujący tryb życia, nadmierny stres, ciągły pośpiech, stawianie sobie zbyt wysokich wymagań i obciążanie obowiązkami, bez czasu na relaks i odpoczynek – to główne przyczyny choroby. Przypadłość dotyka osób, które nie potrafią się odstresować, są lękliwe i impulsywne.
Objawy choroby są charakterystyczne i nieprzyjemne. Zazwyczaj pojawia się lęk przed ważnym wydarzeniem, czy wyzwaniem. Towarzyszy mu ból brzucha, mdłości, wymioty, odbijanie się, dławienie w gardle, zgaga. Dużym dyskomfortem są pojawiające się w sytuacjach stresowych biegunki, wzdęcia i nadmiar gazów. Mogą wystąpić zaparcia, uczucie sytości przy małym spożyciu pokarmów, brak apetytu, niestrawność. Objawy nasilają się np. przed egzaminem, ważnym wystąpieniem, w nowych sytuacjach. Ból pojawia się gwałtownie w wyniku skurczu, bez związku z dietą, na skutek stresu lub po spożyciu nieprawidłowo rozdrobnionego, kwaśnego pokarmu. Oprócz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się również problemy ze snem, niepokój i napięcie emocjonalne. Mogą wystąpić typowo nerwicowe objawy, takie jak: kołatanie serca, uczucie słabości, nadmierna potliwość, drżenie rąk i całego ciała, ucisk na klatkę piersiową.
Postawienie diagnozy wiąże się z koniecznością wykluczenia innych chorób układu pokarmowego, dających podobne objawy, jak: refluks żołądka, zapalenie błony śluzowej, choroba wrzodowa. Jeżeli dodatkowo występuje niedokrwistość, utrata masy ciała czy krwawienie, należy wykonać kolonoskopię i gastroskopię. Dopiero wykluczenie innych schorzeń, pozwala rozpoznać nerwicę żołądka. Leczenie polega na przyjmowaniu leków uspokajających i przeciwlękowych, w tym na przykład preparatów ziołowych. Konieczna może być psychoterapia. Doskonałe efekty dają techniki relaksacyjne. Osoba cierpiąca musi zmienić swój tryb życia i nauczyć się radzić sobie ze stresem. Odpowiednia ilość relaksu i wypoczynku, połączona z jogą, czy aromatoterapią poprawią funkcjonowanie organizmu i złagodzą objawy nerwicy żołądka. Konieczna jest także zmiana diety. Leczenie wymaga kompleksowego podejścia. Podstawą powinna być psychoterapia, likwidująca przyczyny choroby. Farmakoterapia ma na celu wspomaganie leczenia i łagodzi objawy. Uzupełnieniem jest modyfikacja diety i leczenie ziołami oraz zmiana trybu życia.
Osoby mające problemy z nerwicą żołądka powinny ograniczyć używki. Należy zmniejszyć ilość wypijanej codziennie kawy i herbaty. Zamiast nich warto wprowadzić napary z rumianku działającego uspokajająco, chmielu, łagodzącego drażliwość, czy krwawnika o działaniu rozkurczowym. Modyfikacja diety w okresie napięcia emocjonalnego przynosi pozytywne efekty. Posiłki powinny być regularne i lekkostrawne. Chory nie powinien się przejadać. Potrawy smażone należy zastąpić gotowanymi. Trzeba ponadto ograniczyć tłuszcze i nadmiar cukru oraz zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej. Dietę powinno się wzbogacić w błonnik, dlatego warto spożywać więcej warzyw i owoców. Konieczne jest ponadto wypijanie minimum dwóch litrów wody dziennie.
Alkohol i inne używki nasilają objawy nerwicy, dlatego należy je zastąpić ziołami o działaniu uspokajająco-rozkurczającym. Papierosy również wzmacniają dolegliwości. Nawet przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może powodować nasilenie objawów. Ponieważ leki farmakologiczne nie mogą być przyjmowane dłużej niż 12 tygodni, konieczne jest nauczenie się rozładowywania stresu. Pomóc w tym mogą masaże. Mają one pozytywny wpływ, gdyż obniżają poziom kortyzolu, za to zwiększają ilość dopaminy i serotoniny, co poprawia nastrój i daje uczucie ukojenia. Na bóle brzucha pomoże doraźnie ciepły termofor, a nudności złagodzi ziołowa herbatka. W warunkach domowych w walce ze stresem wskazana jest również kąpiel z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych. Może towarzyszyć jej muzyka relaksacyjna. Doskonałe efekty przynosi także aktywność fizyczna – wszelkie formy ruchu poprawiają nastrój i redukują stres.
Nerwica żołądka nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, jednak bardzo je utrudnia. Jej objawy są dokuczliwe i męczące. Nieleczona może doprowadzić do fobii społecznej i depresji, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Dodatkowo objawy takie jak wymioty, nudności, utrata apetytu mogą doprowadzić do osłabienia i apatii pogłębiając depresję. W nerwicy żołądka, jak też w innych dysfunkcjach układu pokarmowego duże znaczenie ma prawidłowa dieta. W przypadku trudności w dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z dietą można uzupełniać posiłki dietami doustnymi typu Fresubin Energy DRINK . Kompleksowe podejście pozwoli na złagodzenie objawów i zlikwiduje dyskomfort związany z chorobą.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.