Podstawowe informacje

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zostałeś zakwalifikowany w szpitalu do żywienia innego niż doustne, przy użyciu specjalnej żywności, nadzór nad Twoim leczeniem w domu może przejąć wyspecjalizowany ośrodek leczenia żywieniowego.
Pamiętaj, aby przy wypisie ze szpitala sprawdzić, czy masz komplet dokumentów uprawniających do kontynuacji żywienia dojelitowego w domu – są to:
- skierowanie do Poradni Żywieniowej, która będzie prowadziła żywienie dojelitowe dietą przemysłową w domu
- karta informacyjna z leczenia szpitalnego z informacją o założeniu sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego, z zaleceniami dotyczącymi dalszego żywienia dojelitowego (dietami przemysłowymi) wraz z kwalifikacją do żywienia dojelitowego dietą przemysłową
Zanim rozpoczniesz żywienie dojelitowe w domu, Ty lub Twój opiekun zostaniecie dokładnie przeszkoleni w tym zakresie przez zespół żywieniowy, który obejmie Cię opieką. Personel medyczny ośrodka żywieniowego będzie spotykał się z Tobą podczas regularnych wizyt (najczęściej domowych), jak również będzie dostępny dla Ciebie przez cały czas pod telefonem.
Żywienie dojelitowe

Żywienie pozajelitowe

Lekarz prowadzący opracuje Twój indywidualny plan żywienia dojelitowego w domu..
Twój plan żywienia powinien zawierać m.in.:
- nazwę produktu żywieniowego wraz z jego ilością, sposobem i szybkością podawania
- nazwę płynów dodatkowych wraz z ich ilością, sposobem i szybkością podawania
- dawkowanie i zasady podawania leków
- zasady pielęgnacji dostępu do przewodu pokarmowego
- zasady odżywiania drogą naturalną, jeżeli jest ono możliwe.
Lekarz będzie nadzorował prawidłową realizację leczenia żywieniowego oraz kontrolował następstwa terapii. Twój lekarz prowadzący to osoba wyszkolona i doświadczona w zakresie zasad, metod i procedur leczenia żywieniowego w domu.
Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są publikowane dla celów informacyjnych. Decyzje dotyczace podjęcia i prowadzenia żywienia klinicznego podejmuje lekarz prowadzący.