Padaczka, czyli epilepsja, to jedna z najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Schorzenie to atakuje mózg, stając się powodem powtarzających się z różną regularnością napadów padaczkowych, nazywanych też atakami epilepsji. Z powodu ataków padaczki cierpi ok. 1% ludzi.
Jakie są przyczyny padaczki? W wielu przypadkach nie udaje się ich ustalić. Przyczyny znane można podzielić w zależności od wieku pacjenta.
Podczas ataku padaczki dochodzi do zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zaburzenie częściowe – atak trwa maksymalnie kilka minut. Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego, chociaż nigdy do końca nie można przewidzieć, kiedy nastąpi. Są to m.in.:
Pamiętajmy, że czynniki te mogą spowodować napad padaczkowy u każdego z nas – może być to jedyny w życiu tego rodzaju epizod. Epilepsję stwierdza się dopiero w przypadku powtarzalności ataków.
Objawy padaczki są bardzo zróżnicowane – napady można podzielić na uogólnione (drgawkowe i niedrgawkowe) i częściowe.
W przypadku napadu uogólnionego dochodzi do zaburzenia funkcjonowania obu półkul mózgu. Ataki drgawkowe mają dwie fazy: toniczną i kloniczną. Podczas fazy tonicznej, trwającej do ok. pół minuty, dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniowego i bezdechu. Faza kloniczna rozpoczyna się głębokim wdechem, następnie pojawiają się trwające ok. 1-2 minuty drgawki. Przy atakach toniczno-klonicznych wystąpić może także:
Padaczka bez drgawek wyróżnia się trwającymi zaledwie kilka sekund zaburzeniami świadomości, którym często towarzyszą ruchy rąk czy głowy. Takie napady łatwo przeoczyć ze względu na ich krótki czas trwania – zwykle dotyczą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
W przypadku napadów częściowych, nazywanych też ogniskowymi, dochodzi do zaburzeń w obszarze jednej półkuli mózgu. Objawy padaczki różnią się mocno w zależności od tego, jakiego obszaru dotyczą zaburzenia. Do najbardziej typowych symptomów zaliczyć można m.in.:
Będąc świadkami ataku padaczki, przede wszystkim nie powinniśmy panikować – to naturalne, że taki napad budzi w nas lęk, jednak trzeba mieć świadomość, że zwykle nie zagraża życiu, a dla chorej osoby jest swego rodzaju normalnością.
Kluczowe jest umieszczenie chorego w bezpiecznym, możliwie spokojnym i cichym miejscu, a także zapewnienie drożności dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bocznej ustalonej. Nie jest konieczne wykonywanie żadnych innych czynności – wystarczy pozostać przy osobie chorej i przeczekać przebiegający w naturalny sposób napad.
Pod żadnym pozorem nie wkładamy niczego między zęby osobie podczas ataku padaczki – to mit, z którym należy walczyć. Nie krępujemy chaotycznych ruchów chorego, próbując zahamować napad. Atak powinien przebiegać w naturalny sposób. Nie ma także konieczności wzywania pogotowia – wyjątkiem jest sytuacja występowania kilku napadów po sobie przy ciągłym braku świadomości, czy też trwanie ataku powyżej 7 minut. Trzeba pamiętać, że próby ingerencji mogą czasem prowadzić do agresywnego zachowania osoby chorej, dlatego ważne jest, by dać jej czas na powrót do świadomości.
Leczenie padaczki polega najczęściej na stosowaniu farmakoterapii. Leki przeciwpadaczkowe działają objawowo, całkowicie lub częściowo eliminując występowanie napadów. Ważne jest jednocześnie unikanie czynników ryzyka takich jak migoczące światła czy alkohol. Niezbędnym elementem powrotu do zdrowia i utrzymania dobrej kondycji jest zróżnicowana dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. W przypadku tzw. padaczki lekoopornej możliwe jest stosowanie leczenia operacyjnego, stymulacji nerwu błędnego oraz diety ketogennej – bogatej w tłuszcze i ubogiej w cukry.
Padaczka jest poważną chorobą, jednak skuteczne metody leczenia umożliwiają znaczącą redukcję objawów i prowadzenie normalnego życia. Warto walczyć ze stereotypami na temat tego schorzenia, a będąc świadkiem ataku epilepsji, reagować ze spokojem.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.