Paraplegia to porażenie, do którego dochodzi na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Najczęściej jest skutkiem urazu, może też wynikać z wad wrodzonych i niektórych chorób.
Paraplegia to rodzaj paraliżu, w którym dochodzi do porażenia pary kończyn – zwykle są to kończyny dolne. Objawy neurologiczne mają różny stopień nasilenia, od częściowego niedowładu aż do całkowitego braku czucia i możliwości ruchu. Wszystko zależy od tego, który odcinek rdzenia kręgowego zostanie uszkodzony i w jakim stopniu.
Charakterystyczne dla paraplegii jest zwiększone napięcie mięśniowe, dlatego zaliczana jest do porażeń hipertonicznych. W języku medycznym paraplegię nazywa się również diplegią i opisuje jako całościowe porażenie poprzeczne dwukończynowe. U osoby sparaliżowanej upośledzone są zarówno funkcje motoryczne, jak i sensoryczne.
Wśród rodzajów paraliżu wymienić można także tetraplegię , monoplegię i hemiplegię. W odróżnieniu od paraplegii tetraplegia oznacza paraliż wszystkich czterech kończyn. O monoplegii mówimy, gdy porażona jest tylko jedna kończyna. Hemiplegia natomiast dotyczy porażenia kończyny dolnej i górnej po lewej lub prawej stronie ciała.
Możemy wymienić dwa podstawowe rodzaje paraplegii, wyszczególnione na podstawie przyczyny powstania paraliżu. Są to paraplegia pourazowa i paraplegia spastyczna. W obu przypadkach mamy do czynienia głównie z porażeniem kończyn dolnych i obręczy biodrowych. Paraplegia spastyczna występuje w formie prostej i złożonej – ten drugi typ charakteryzuje się dodatkowymi objawami o charakterze neurologicznym, takimi jak padaczka czy schorzenia dotyczące funkcjonowania obwodowego układu nerwowego.
Najczęstszą przyczyną paraplegii są urazy, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Mogą być one skutkiem wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości czy ran postrzałowych.
Paraplegia może wynikać także z wad wrodzonych (np. rozszczep kręgosłupa) oraz towarzyszyć niektórym chorobom jak np.:
Objawy paraplegii są uzależnione od lokalizacji i skali uszkodzeń. Im wyżej położona część rdzenia kręgowego uległa urazowi, tym cięższy będzie stan chorego – porażenie atakuje obszary ciała znajdujące się na wysokości uszkodzonego segmentu i położone poniżej niego. Oprócz zaburzeń czucia i odruchów w kończynach pojawiać się mogą dysfunkcje w obrębie miednicy mniejszej. Wielu chorych boryka się z zaburzeniami mikcji, erekcji czy ejakulacji.
W przypadku paraplegii spastycznej objawy rozwijają się stopniowo, w stosunkowo wolnym tempie. Dlatego osoby chore z tej grupy rzadziej cierpią z powodu całkowitego paraliżu. Pierwszymi zwiastunami choroby mogą być:
Leczenie paraplegii ma na celu głównie poprawę komfortu życia. Niestety w większości przypadków paraliż jest nieodwracalny, a chory musi nauczyć się funkcjonować w nowych, trudnych warunkach. Dlatego kluczowym elementem jest rehabilitacja, mająca na celu naukę samodzielnego funkcjonowania i zapobieganie powikłaniom. Wśród częstych powikłań wymienić można:
Poza rehabilitacją, na początkowym etapie stosuje się często zabiegi mające na celu niwelowanie ucisku na rdzeń i zapobieganie dalszej degeneracji. Możliwe jest także stosowanie farmakoterapii w celu eliminacji obrzęków i stłuczeń.
Rehabilitacja paraplegii obejmuje fizjoterapię i psychoterapię. Celem fizjoterapii jest m.in. zapobieganie przykurczom, zachowanie masy mięśniowej czy regeneracja włókien nerwowych. Psychoterapia pomaga odnaleźć się w trudnej sytuacji i znaleźć motywację do walki o zdrowie.
Pracując nad poprawą jakości życia chorego, nie można zapomnieć o odpowiedniej diecie, która pozwoli zapobiec utracie energii i spadkowi masy mięśniowej. Praktycznym rozwiązaniem są specjalistyczne odżywki medyczne w postaci smacznych i łatwych do wypicia napojów – w celu zapobiegania powstawaniu odleżyn warto sięgnąć szczególnie po produkty z zawartością argininy.
Paraplegia to porażenie obejmujące najczęściej obie nogi, a tym samym poważnie utrudniające samodzielne funkcjonowanie. Dzięki systematycznej i długotrwałej rehabilitacji połączonej z odpowiednią dietą możliwa jest znaczna poprawa jakości życia chorego.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Copyright Żywienie ma znaczenie 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.