Rak sutka to choroba nowotworowa najczęściej występująca u kobiet między 40. a 70. rokiem życia. Początkowo zmiany przybierają postać niewielkiego guzka lub stwardnienia i bywają wykrywane całkiem przypadkowo.
Rak sutka rozwija się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu piersiowego. Najprostszy podział tej choroby wyróżnia nowotwory łagodne lub złośliwe – jest to uzależnione od naciekania raka na okoliczne tkanki oraz występowania przerzutów do odległych narządów. Wśród zmian o charakterze złośliwym dodatkowo wymienia się:
Inny podział raka sutka uwzględnia stopień zaawansowania występujących zmian.
Stopień zaawansowania raka sutka | Charakterystyka |
0 | Inaczej rak w miejscu. To bardzo wczesne stadium choroby, w którym nowotwór nie zdążył się jeszcze rozprzestrzenić. Jego średnica wynosi maksymalnie 2 centymetry. |
I | To nowotwór, który nacieka wyłącznie na znajdujące się w pobliżu tkanki lub jest mniejszy niż 2 centymetry i jednocześnie nie daje przerzutów to sąsiadujących węzłów chłonnych. |
IIa | W tym przypadku nowotwór ma średnicę mniejszą niż 2 centymetry, ale daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Tym stopniem zaawansowania określa się zmiany większe niż 2 centymetry i mniejsze niż 5 centymetrów, ale niedające przerzutów. |
IIb | Rak zajmuje węzły chłonne, ale ma nie więcej niż 5 centymetrów albo jest większy niż 5 centymetrów, ale nie daje przerzutów na węzły chłonne. |
IIIa | Średnica zmian nowotworowych wynosi więcej niż 5 cm, a dodatkowo pojawiły się przerzuty na węzłach chłonnych. Ten stopień określa też przypadku, w których rak niezależnie od swojej wielkości zajmuje sąsiadujące węzły chłonne oraz otoczenie. |
IIIb | Odpowiada zapalnemu nowotworowi sutka. |
IV | Nowotwór w tym stadium cechuje się przerzutami do odległych części organizmu. |
Na wczesnym etapie rozwoju rak sutka przebiega niemal bezobjawowo. Najczęściej pierwszym zauważalnym symptomem jest stwardnienie lub guzek – zmiana zazwyczaj jest zlokalizowana w górnym zewnętrznym kwadrancie piersi, można ją wyczuć pod palcami i jest bezbolesna. Chorobę w zaawansowanym stadium mogą natomiast sugerować zmiany kształtu sutka, zmiany wyglądu skóry nad guzkiem, zaciągnięcie skóry lub spłaszczenie brodawki. Nowotworowi sutka mogą towarzyszyć inne objawy, w tym:
Przy raku piersi rozwijającym się w okolicy brodawki sutkowej może pojawić się także wyciek z brodawki treści o charakterze surowiczym lub surowiczo-krwistym, wciągnięcie brodawki oraz zmiany krostkowe.
Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju raka sutka. Wśród nich wymienia się:
W nieco mniejszym stopniu na powstawanie raka sutka może wpływać również długotrwałe stosowanie antykoncepcji doustnej, zaburzenia gospodarki hormonalnej, dieta obfitująca w produkty wysokotłuszczowe, nadwaga, nadużywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej.
Wszelkie zmiany w obrębie piersi, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza, mogą być podstawą do rozszerzenia diagnostyki. Oprócz obszernego wywiadu lekarskiego wykonuje się przede wszystkim badania obrazowe – mammografię oraz USG. W celu analizy stwierdzonych wcześniej zmian nowotworowych zleca się też rezonans magnetyczny. Charakter zmian można także określić za pomocą badania patomorfologicznego materiału pozyskanego poprzez biopsję.
Nowotwór sutka na wczesnym etapie można całkowicie wyleczyć – z tego powodu wszelkie niepokojące zmiany czy symptomy mogące sugerować rozwój raka należy niezwłocznie konsultować z lekarzem. Wybór sposobu leczenia zależy w znacznej mierze od stopnia zaawansowania choroby – optymalna strategia to wielodyscyplinarna terapia skojarzona. Obecnie wykorzystuje się głównie metody leczenia miejscowego, w tym zabiegi chirurgiczne i radioterapię, oraz postępowanie systemowe, które obejmuje chemioterapię, hormonoterapię, leczenie celowane molekularnie lub immunoterapię.
Nieodłącznym elementem wspierającym leczenie raka sutka powinna być również zdrowa dieta, która pozwala:
Dieta pacjentów, u których stwierdzono raka sutka, powinna być przede wszystkim lekkostrawna, uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na energię i białko oraz zapewniać odpowiednią podaż płynów. Komponując dietę dla osoby chorującej na raka sutka, należy mieć też na uwadze jej preferencje żywieniowe i smakowe.
W przypadku braku apetytu i łaknienia często występujących u pacjentów onkologicznych dobrym rozwiązaniem jest żywienie kliniczne. Jego podstawę stanowią doustne suplementy pokarmowe, zawierające białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały, które uzupełniają stosowaną na co dzień dietę.
Przy chorobach nowotworowych polecanym produktem jest Supportan DRINK – cechuje się wysoką zawartością białka i energii oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają skuteczność chemioterapii. W ramach przygotowań do operacji, będącej jednym z etapów leczenia, świetnym wyborem jest Fresubin Jucy DRINK, dostarczający łatwo przyswajalną porcję energii. W okresie okołooperacyjnym oraz po przeprowadzonym zabiegu doskonałe uzupełnienie diety zapewni także Fresubin Energy DRINK.
Przy pacjentach onkologicznych oraz w okresie rekonwalescencji sprawdza się również Fresubin Protein Powder – to skoncentrowane źródło wysokiej jakości białka w postaci proszku, który dodaje się do płynów lub posiłków. Prawidłowe odżywianie jest też ważnym elementem profilaktyki raka – starannie skomponowana dieta antynowotworowa pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania o ponad 30%.
Rak sutka to choroba najczęściej występująca u kobiet, która stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Wykryta w początkowym stadium jest jednak całkowicie uleczalna, dlatego nie należy bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.