Rak wątroby to nowotwór wywodzący się z komórek wątrobowych, będący jednym z szybciej rosnących i źle rokujących nowotworów. W początkowym stadium jednak zwykle nie daje nasilonych objawów – rzadko więc jest rozpoznawany na wczesnym etapie. Często jest wykrywany przypadkowo podczas badań wykonywanych z innych powodów, co zmniejsza szanse na wdrożenie skutecznego leczenia.
Wyróżniamy pierwotne oraz wtórne nowotwory wątroby:
Rak wątroby zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zgonów spowodowanych przez nowotwór złośliwy. Ponadto rak wątrobowokomórkowy to piąty najczęściej występujący nowotwór na świecie – w Polsce każdego roku rozpoznaje się około 3000 nowych przypadków.
Objawy raka wątroby możemy podzielić na wczesne, które są niespecyficzne, przez co bardzo często nie są wiązane z tą chorobą, oraz późne, pojawiające się w zaawansowanym stadium nowotworu.
Wczesne objawy raka wątroby
Późne objawy raka wątroby
Warto jednak podkreślić, że nowotwór wątroby na początkowym etapie może też przebiegać niemal bezobjawowo.
Wpływ na rozwój raka wątroby może mieć wiele czynników – od tych związanych ze stylem życia po biologiczne, wynikające na przykład z zakażeń wirusowych. Wśród głównych przyczyn nowotworu wątroby wymienia się:
W ramach diagnostyki nowotworu wątroby najczęściej wykonuje się następujące badania:
Spośród dodatkowych badań konieczne może okazać się przeprowadzenie angiografii, ultrasonografii metodą Dopplera, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) lub ultrasonografii śródoperacyjnej.
Wybór sposobu leczenia raka wątroby jest uzależniony głównie od stopnia zaawansowania choroby, stanu czynnościowego narządu oraz ogólnego stanu chorego. Za jedyną metodę, która może doprowadzić do wyleczenia nowotworu wątroby, uznaje się jednak leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu guza lub transplantacji narządu. Niestety, wśród pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem wątroby, zaledwie około 30% z nich kwalifikuje się do operacji. Jeśli przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego jest niemożliwe, stosuje się metody alternatywne: chemioterapię systemową, radioterapię, termiczną ablację, krioablację lub chemoembolizację dotętniczą.
Zdrowa, właściwie zbilansowana dieta odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie leczenia raka wątroby. Podobnie jak w diecie dla osób z uszkodzoną wątrobą czy przy stłuszczeniu wątroby, jadłospis osoby chorej na nowotwór wątroby powinien składać się z lekkostrawnych posiłków o niskiej zawartości tłuszczu. Zazwyczaj zaleca się także, by były one bogate w białko, jednak przy ostrej niewydolności wątroby należy ograniczyć jego udział w diecie.
W celu uzupełnienia diety osób cierpiących na raka wątroby warto włączyć do niej doustne suplementy pokarmowe w formie płynów, takie jak Fresubin Hepa DRINK. To preparat stworzony z myślą o pacjentach z niewydolnością wątroby, których organizm potrzebuje dodatkowej porcji energii i białka. Ponadto cechuje się on wysoką zawartością aminokwasów rozgałęzionych BCAA, które poprawiają wchłanianie i tolerancję białka oraz węglowodanów. W okresie okołooperacyjnym dobrym rozwiązaniem będzie natomiast Fresubin Jucy DRINK, który jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej energii, witamin i minerałów.
Rokowanie przy nowotworze wątroby zwykle nie jest pomyślne. Wpływ ma na to jednak przede wszystkim fakt, że choroba często jest późno diagnozowana, co zmniejsza szanse na wdrożenie skutecznego leczenia. W zależności od stadium rozwoju raka wątroby, rokowanie jest następujące:
Choć rak wątroby to dość szybko rozwijający się i źle rokujący nowotwór złośliwy, wykryty na wczesnym etapie może zostać wyleczony. Z tego powodu jakiekolwiek niepokojące objawy, zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, powinny skłonić nas do niezwłocznej wizyty u lekarza.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.