Pozajelitowe leczenie żywieniowe stosowane jest praktycznie we wszystkich specjalizacjach medycznych, ale są oddziały szpitalne, których pacjenci otrzymują je częściej.
Są to tylko niektóre przykłady zastosowania tej terapii w warunkach szpitalnych. Pacjent zawsze, o ile istnieją wskazania do żywienia pozajelitowego – powinien je otrzymać, niezależnie od tego w jakim oddziale jest hospitalizowany.
Podobnie jak w przypadku rodzaju zastosowanego worka żywieniowego czy drogi żywienia pozajelitowego, także o sposobie podaży żywienia pozajelitowego decyduje lekarz.
W warunkach szpitalnych, o ile stan chorego i wyniki badań na to pozwalają, zlecona przez lekarza ilość składników odżywczych pacjent otrzymuje codziennie w ciągłym wlewie dożylnym. Część chorych, zwykle długotrwale żywionych pozajelitowo w warunkach domowych, może wymagać podaży żywienia tylko przez kilka dni w tygodniu.
Czas trwania wlewu mieszaniny odżywczej, w zależności od całkowitej objętości, waha się od ok. 12 do 18 godzin.
Podawana jest ona na dwa sposoby:
Stosowane są również specjalne osłonki na worek, chroniące mieszaninę odżywczą przed działaniem promieni słonecznych.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.