Witamina B6 obecna jest zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. To pozwala na jej dostarczenie zarówno w przypadku diety wegetariańskiej czy wegańskiej, jak i tej zawierającej mięso. Świetnym źródłem witaminy B6 jest mięso drobiowe, wieprzowe, a także kurze jaja, podroby oraz mięso tłustych ryb, np. makreli, łososia.
W produktach roślinnych witamina B6 występuje w dużych ilościach w pełnoziarnistych produktach zbożowych (w trakcie procesu oczyszczania oraz przemiału zbóż aż 90% witaminy B6 ulega zniszczeniu) , komosie ryżowej, kiełkach pszenicy, kaszy gryczanej, brązowym ryżu, nasionach roślin strączkowych, np. ciecierzycy, soi oraz orzechach. Dobrym źródłem witaminy B6 jest również kiszona kapusta, ziemniaki, brokuły, pomidory, awokado, a także papryka czerwona. Witamina B6 obecna jest również w białej fasoli i półksiężycowatej, szpinaku, kiełkach pszenicy, drożdżach oraz produktach mlecznych. Najwięcej tej witaminy w przypadku owoców znajduje się w kiwi oraz bananach.
Warto pamiętać, że na zawartość witaminy B znacząco wpływa przetwarzanie żywności. Smażenie, gotowanie, mrożenie albo peklowanie prowadzi do utraty witaminy B6 od 30 nawet do 50%. Warto także wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków utrudnia jej wchłanianie, np. tabletek antykoncepcyjnych.
Rola witaminy B6 w organizmie człowieka jest bardzo szeroka. Jej działanie obejmuje:
Oprócz wymienionych wyżej działań, witamina B6 jest także:
Duże dawki witaminy B6 mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona u osób palących. Badania wykazały także pozytywne oddziaływanie witaminy B6 w połączeniu z magnezem na zachowanie dzieci dotkniętych autyzmem.
Do stanów, które narażają na znaczne niedobory witaminy B6 zalicza się m.in. otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ale także schorzenia wątroby oraz nerek. Ponadto dieta dla osób z uszkodzoną wątrobą ma kilka zasad, które warto poznać. Również w przypadku uszkodzenia nerek, stosuje się specjalną dietę. W tego typu schorzeniach, często wykonuje się dializę. Warto zatem wiedzieć, jakie są domowe sposoby na przyspieszenie gojenia ran pooperacyjnych. A jakie są symptomy niedoboru witaminy B6?
Niedobór witaminy B6 skutkuje spadkiem wydajności układu krwionośnego oraz związany jest z dużym przemęczeniem mięśni szkieletowych i innych tkanek intensywnie pracujących. Jest to stan nazywany anemią i jest jednym z kluczowych symptomów przewlekłego niedoboru witaminy B6. Jego intensywność oraz szybkość pojawienia się, zależy także od jakości krwi danej osoby oraz prowadzonego przez nią trybu życia. Z tego względu ważne jest zdrowe odżywianie.
Niedobór może prowadzić do neuropatii obwodowej, wywołanej uszkodzeniem nerwów. Objawia się ona mrowieniem, które odczuwalne jest w głębokich warstwach skóry, a czasem nawet ostrym bólem.
Układ ten ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym także witaminę B6. Jej niedobory powodują ogólne osłabienie jego aktywności oraz ilości krążących przeciwciał we krwi.
Niedobór witaminy B6 wiąże się z dynamicznymi zmianami nastroju. Najczęściej objawia się rozdrażnieniem, stanami depresyjnymi oraz okresowym lękiem.
Osoba z niedoborem może doświadczyć łojotokowego zapalenia skóry. Jest to związane z niedoborem prawidłowo zbudowanego kolagenu, ale także osłabieniem pracy układu immunologicznego, co zwiększa ryzyko infekcji gruczołów łojowych, które znajdują się w okolicy mieszków włosowych.
Do nadmiaru witaminy B6 w organizmie może dojść w przypadku jej długotrwałej suplementacji w dawce powyżej 200mg na dobę. Niestety jej nadmiar może nieść ze sobą nieodwracalne skutki dla zdrowia. Hiperwitaminoza witaminy B6 może niekorzystnie wpłynąć na układ nerwowy i powodować:
Namiar witaminy B6 może także spowodować zaburzenia w gospodarce aminokwasów we krwi.
Wysokość dzienna dawki witaminy B6 zależy od płci oraz wieku. Jednak zapotrzebowanie na nią wzrasta u osób starszych, którzy powinni stosować dietę dla osób dojrzałych, ale także kobiet ciężarnych i osób spożywających duże ilości białka. Ponadto osoby starsze są bardziej narażone na ogólne niedożywienie organizmu, o czym warto pamiętać.
Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia głoszą, że nie powinno się przekraczać następujących dziennych dawek witaminy B6 w przypadku:
Dawka powyżej 2 gram na dobę jest toksyczna dla organizmu i może wywołać skutki nadmiaru witaminy B6.
Witamina B6 pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. Warto suplementować ją w przypadku, gdy jest się narażonym na jej niedobory. Jednak należy przyjmować ją w racjonalny sposób, gdyż nadmiar witaminy B6 może prowadzić do poważnych dla zdrowia negatywnych skutków. Warto także zadbać o siebie w sposób kompleksowy, stosując dietę bogatą w antyoksydanty, uprawiając sport oraz wysypiając się. Jest to gwarancja zachowania dobrej kondycji zdrowia na długie lata.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.