Modyfikacje składu diety pacjentów z przewlekła choroba nerek, stanowią istotny element nefroprotekcji. Głównym celem tych zmian jest spowolnienie progresji choroby, w tym odsunięcie w czasie leczenia nerkozastępczego oraz poprawa jakości życia chorego¹. Istotna korzyścią płynąca z leczenia żywieniowego jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała pacjenta, gdyż z jednej strony przyczynia się do zmniejszenie ryzyka niedożywienia białkowo-energetycznego, z drugiej zaś do prewencji otyłości, a tym samym zapobiega wystąpieniu chorób sercowo naczyniowych. Dodatkowo dobór odpowiednich produktów spożywczych wpływa na lepsza kontrole zaburzeń metabolicznych takich jak hiperfosfatemia czy kwasica metaboliczna2,3. Z uwagi na potwierdzony licznymi badaniami wpływ wymienionych czynników na efekty kliniczne, w tym zmniejszenie śmiertelności chorych, porada dietetyczna przeprowadzona przez wykwalifikowanego dietetyka powinna być ogólnodostępna dla pacjentów z PchN.
Dieta niskobiałkowa (LPD) jest dieta lecznicza, dedykowana dla pacjentów w okresie leczenia zachowawczego PchN. Ograniczeniu ulega białko, którego podaż waha się od 0,55-0,60 g⁄kg należnej masy ciała na dobę. W przypadku jeszcze większych restrykcji w spożyciu tego składnika pokarmowego mówimy o diecie bardzo niskobiałkowej (vLPD), gdzie podaż białka wynosi 0,28-0,43 g⁄kg należnej masy ciała na dobę. W takiej sytuacji dietę należy wzbogacić ketoanalogami aminokwasów (KA)4, 5, 6.
Istotne jest aktualne stanowisko w kwestii jakości zalecanego białka. W najnowszych wytycznych NKF DOQI (National Kidney Foundation’s Kidney Disease Outcomes Quality Initiative) nie ma jednoznacznej rekomendacji sugerującej zwiększenie udziału białka zwierzęcego vs białka roślinnego. Dodatkowo pojawiają się dowody na korzyści płynące ze stosowania diety o przeważającym udziale białka roslinnego2. Taki model żywienia nazwany PLADO (ang. Plant-dominant low protein Diet) wykazywał lepsze efekty w wyrównaniu toksemii mocznicowej oraz powikłań metabolicznych W porównaniu do diety z przewaga białka zwierzecego7.
Warto podkreślić, ze w przypadku diety niskobiałkowej podaż energii nie ulega zmniejszeniu i wynosi 25-35 kcal⁄kg należnej masy ciała na dobę. Wartość ta dotyczy pacjentów o prawidłowym stanie odżywienia. W przypadku pacjentów z nadwaga, otyłością, przewlekłym stanem zapalnym czy niedożywieniem, wartości te Wyliczane są indywidualnie 4-6.
Ilość węglowodanów w diecie niskobiałkowej wynosi około 50-60%, gdzie ilość cukrów prostych nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania. Pozostała część energii dostarczanej w posiłkach pokrywana jest przez tłuszcze.
Aktualne zalecenia dotyczące miejsca diety niskobiałkowej znalazły się m.in. W wytycznych NKF DOQI z 2020 roku4.
Według zaleceń NKF DOQI zalecane spożycie białka u chorych z PchN zależy czy:
W przypadku pacjentów w 3-5 stadium PchN niedializowanych bez cukrzycy oraz stabilnych Metabolicznie zaleca się dietę niskobiałkowa (LPD – low protein diet), gdzie podaż białka wynosi 0,55-0,60 g⁄kg należnej masy ciała na dobę lub dietę bardzo niskobiałkowa o zawartości białka (vLPD – very low Protein diet) 0,28-0,43 g⁄kg należnej masy ciała na dobę wzbogacona o ketoanalogi aminokwasów (KA).
W przypadku pacjentów z cukrzyca ilość białka w diecie powinna zostać ograniczona do poziomu: 0,6-0,8 g⁄kg należnej masy ciała na dobę.
Wyprowadzenia diety niskobiałkowej u pacjentów przed dializa, wolnych od cukrzycy przekłada się na następujące korzysci4:
spowolnienie progresji choroby,
Wartymi podkreślania są również fakty wskazujące na inne potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia diety z ograniczeniem białka w leczeniu chorób nerek:
Decyzja o wdrożeniu diety niskobiałkowej (LPD) i bardzo niskobiałkowej (vLPD) Związana jest często z obawa, ze dieta ta jest trudna i może u chorego z PchN doprowadzić do wystąpienia niedożywienia białkowo-energetycznego (PEW). Należy jednak zaznaczyć, ze obecnie grupa dobrze wykwalifikowanych dietetyków klinicznych jest coraz szersza i ci specjaliści mogą w racjonalny, bezpieczny sposób pomóc w dostosowaniu sposobu odżywiania do indywidualnych wymagań pacjentów. Poprzez szeroki wybór odpowiednich produktów dieta staje się przystępna, a regularna kontrola stanu odżywiania pozytywnie wpływa na zmniejszenie potencjalnego ryzyka wystąpienia niedożywienia. Prawidłowe stosowanie zaleceń musi być jednak odpowiednio monitorowane poprzez:
Więcej informacji na temat chorób nerek w tym na temat przewlekłej choroby nerek dostępne na stronie www.mojenerki.org
nPNA – Protein Equivalent of Nitrogen Appearance
DPI – Daily Protein Intake
BUN – Blood Urea Nitrogen
BMI – Body Mass Index
OH – Over Hydration
SGA – Subjective Global Assessment
eGFR – Glomerular Filtration Rate
PEW – Protein Energy Wasting
dr Paulina Borek-Trybała, dietetyk kliniczny,
Gdański Uniwersytet Medyczny
dr Karolina Łoźna, dietetyk kliniczny,
Uniwersytecki Szpital Kliniczny We Wrocławiu
mgr Paulina Meksuła, dietetyk kliniczny,
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
mgr Małgorzata Koszyk, dietetyk kliniczny,
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
mgr Milena Taranowicz, dietetyk kliniczny,
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.