Choroba onkologiczna bardzo często w swoim zasadniczym przebiegu oraz w trakcie terapii wiąże się z zaburzeniami i niedoborami żywieniowymi. Jak bardzo poważne są to zaburzenia zależy od całego szeregu czynników takich jak rodzaju nowotworu, rodzaju prowadzonej terapii, uprzedniego stanu odżywienia pacjenta, czy odpowiednio wcześnie i właściwie podjętych działań z obszaru wsparcia żywieniowego, przez samego pacjenta lub wykwalifikowany personel medyczny.
Nowotwory zlokalizowane w górnej części przewodu pokarmowego i w tej okolicy, oraz dotykające gruczołów biorących udział w przyswajaniu składników pokarmowych (wątroba, trzustka) przede wszystkim predestynują do wystąpienia zaburzeń odżywiania. Oczywiście w przebiegu innych rodzajów nowotworów dochodzić może również do rozwoju dysfagii (zaburzeń połykania), anoreksji (niechęci do spożywania pokarmów) czy wreszcie mechanicznych przeszkód w pasażu jelitowym (rozrost guza, czy przerzutów).
Terapia przeciwnowotworowa zwłaszcza radioterapia, ale również i chemioterapia ma potencjał do uszkadzania nabłonków przewodu pokarmowego. Dla pacjenta oznacza najczęściej ból przy jedzeniu, zaburzenia smaku, węchu, które również zniechęcają do jedzenia. Również zabiegi chirurgiczne, szczególnie przewodu pokarmowego mogą tak pozmieniać stosunki anatomiczne i nieść ze sobą takie dolegliwości że prawidłowe żywienie może być utrudnione lub wręcz niemożliwe do zrealizowania zwłaszcza na wczesnym etapie po zabiegu.
Oczywistym jest również fakt, że pacjent uprzednio prawidłowo odżywiony w trakcje choroby i leczenia ma większe szanse taki stan utrzymać w porównaniu z pacjentami niedożywionymi, czy w inny sposób odżywiającymi się nieprawidłowo przed chorobą.
Odpowiednia interwencja żywieniowe podjęta na właściwym etapie leczenia może zapobiec, lub zminimalizować skutki niedożywienia. Prowadzący leczenie specjaliści w oparciu o swoje doświadczenie mogą zaproponować w szczególnych przypadkach interwencję. Może się pacjentowi wydać niepotrzebna i nieadekwatna do jego obecnego stanu np. wytworzenie gastrostomii odżywczej czy założenie zgłębnika w przypadku leczenia niektórych nowotworów zwłaszcza głowy i szyi czy przełyku. U większości pacjentów w trakcie leczenia dochodzi do poparzenia śluzówek w związku z tym połykanie może być znacznie utrudnione, a wprowadzenie zgłębnika czy endoskopu w tym stanie niemożliwe do czasu ustąpienia objawów.
Supportan DRINK – żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, bogata w białko, energię i kwasy omega -3. 1 buteleczka Supportan dostarcza 20 g białka to porównywalną ilością jaką można dostarczyć sobie zjadając 3 białka jajka kurzego w rozmiarze L. Warto jest podkreślić, ze Supportan Drink to dieta doustna, która dostarcza największa ilość białka w jednej porcji w porównaniu z innymi preparatami dostępnymi w Polsce.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.