Wsparcie żywieniowe w przypadku dzieci może być zalecane przy występowaniu różnego rodzaju jednostek chorobowych, szczególnie z zakresu pediatrii. Jakie są metody wsparcia żywieniowego i kiedy należy je zastosować?
Konieczność zastosowania wsparcia żywieniowego u dzieci występuje zazwyczaj z powodu niemożliwości pokrycia codzienną dietą zapotrzebowania dziecka na energię i składniki odżywcze. Stosuje się je zwykle w celu zwiększenia kaloryczności posiłków i wartości odżywczych w nich zawartych, przy jednoczesnym uniknięciu przekarmienia spowodowanego zwiększeniem ilości, objętości czy częstotliwości podawania jedzenia. Dzieje się tak zwykle, gdy maluch:
Wsparcie żywieniowe konieczne jest, gdy popyt na składniki odżywcze u dziecka znacznie przewyższa podaż na nie. Spowodowane jest to zwykle trudnościami w przyjmowaniu pokarmu w formie tradycyjnej, będących rezultatem problemów zdrowotnych. Wprowadzenie suplementacji pokarmowej w odpowiednio szybkim czasie, pozwala nie tylko zapewnić dziecku potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, ale również znacząco wpływa na szybkość wracania do zdrowia po przebytej chorobie albo operacji. W przypadku, gdy dziecko jest typowym niejadkiem, przebywa przez krótki czas w szpitalu lub poddane zostaje krótkotrwałemu leczeniu, wsparcie żywieniowe może ograniczyć się do wzbogacenia diety doustnej poprzez stosowanie jej w taki sposób, by uwzględniała wszystkie wymogi żywieniowe i zapotrzebowanie na substancje odżywcze u dziecka. Jeśli jednak u malucha występują przewlekłe stany niedożywienia lub zagrożenie niedożywieniem z powodu skomplikowanych procedur medycznych czy długotrwałej rekonwalescencji, warto sięgać po poważniejsze środki zaradcze. Istnieją trzy główne metody wsparcia żywieniowego:
Żywienie doustne jest najbezpieczniejszą formą i powinno być stosowane tak długo, jak to tylko możliwe. Wyróżnia się dwie podstawowe metody wsparcia żywieniowego w formie doustnej, które mogą pomóc uporać się z problemami zdrowotnymi u dziecka lub nieodpowiednimi przyzwyczajeniami, jakie u niego występują. Są to:
Niestety, nie w każdym przypadku pierwszej metody, często nie udaje się jej zastosować z powodu coraz częściej występujących u dzieci alergii i nietolerancji pokarmowych. Problem stanowić może również działanie na własną rękę, zwłaszcza, gdy zamiast zdrowymi dodatkami wysokokalorycznymi, posiłki uzupełniane są tymi niekorzystnymi, jak chociażby majonez, cukier, margaryna itp. Wówczas nietrudno o kłopoty z łaknieniem, wagą czy ukształtowanymi w młodym wieku nawykami żywieniowymi, które dają swoje „owoce” w dorosłości i są przyczyną wielu przypadłości zdrowotnych. Najlepszą i najwygodniejszą dla dziecka doustną dietą przemysłową jest podawanie mu diet doustnych, takich, jak Frebini® Energy DRINK, który jest nie tylko doskonale zbilansowany pod względem odżywczym, ale również bezpieczny, dzięki niewystępowaniu w składzie alergenów – laktozy i glutenu. Nie zawiera również syropu glukozowego. Jeśli jednak zastosowanie doustnej diety przemysłowej jest niemożliwe, należy rozważyć żywienie przez sztuczne dostępy do przewodu pokarmowego, a w przypadku niewydolności przewodu pokarmowego -żywienie pozajelitowe.
Żywienie doustne dla dzieci z wykorzystaniem diet przemysłowych może się okazać o wiele lepszą alternatywą, a często i jedynym rozwiązaniem. Tego typu wsparcie żywieniowe może stać się dodatkiem do codziennego posiłku, od czasu do czasu zastąpić go lub – w przypadku takiego wskazania przez lekarza prowadzącego dziecko – stać się zamiennikiem zwykłych posiłków i stanowić jedyne źródło energii i składników odżywczych, jakie przyjmuje maluch. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wspomagających żywienie doustne dla dzieci. Dzieli się je jednak na dwie grupy:
Zadaniem preparatów cząstkowych jest uzupełnianie diety dziecka w konkretne składniki odżywcze lub zwiększanie kaloryczności posiłków. Pod żadnym pozorem, półpreparaty wspierające żywienie, nie mogą być jedynym lub podstawowym składnikiem diety malucha. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Wystarczy dosypać zaleconą przez lekarza lub dietetyka ilość preparatu cząstkowego do normalnego posiłku dziecka. Co istotne, większość tego typu produktów w żaden sposób nie wpływa ani na smak, zapach, czy konsystencję pokarmu, dzięki czemu maluch bez problemu powinien spożyć posiłek zawierający półpreparat, absolutnie go nie wyczuwając. Jeśli chodzi o preparaty pełne, te mają zwykle formę płynu i zdefiniowane smaki. Dzieje się tak dlatego, że wiele dzieci ma na przykład trudności z gryzieniem, brak apetytu lub własne preferencje smakowe, poza którymi nie chce przyjąć żadnych innych. W przypadku, gdy przemysłowa dieta doustna stanowi podstawę żywienia malucha, o wiele łatwiej jest rodzicowi podawać mu pokarmy w formie płynnej, zwłaszcza, gdy jest to naprawdę bardzo małe dziecko. Preparaty pełne są w taki sposób tworzone, by mogły całkowicie zastąpić normalne posiłki. Z tego powodu, konkretne rodzaje produktów, zawierają konieczną do przyswojenia dawkę substancji odżywczych, takich, jak chociażby białko czy błonnik, albo też są przygotowane z myślą o dzieciach z konkretnymi schorzeniami.
Powstanie doustna suplementacji pokarmowej dla dzieci to niewątpliwie przełom w żywieniu chorych maluchów i tych, które borykają się z różnego rodzaju problemami z łaknieniem i apetytem. Jest w zasadzie najprostszym, nieinwazyjnym sposobem na dostarczanie im pożywienia oraz uzupełnianie diety w energię i wartości odżywcze. Preparaty wspomagające żywienie doustne dla dzieci zawierają zbilansowane składniki, dobrane do indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza bądź dietetyka. Nie ma również problemów z ich dostępnością – preparaty stanowiące podstawę lub uzupełnienie diety doustnej można nabywać w aptekach, sklepach medycznych, a nawet w aptekach i sklepach internetowych.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.