Żywienie doustne
Co to jest żywienie doustne?
Najbardziej fizjologiczną, bezpieczną i najtańszą drogą podaży energii i składników odżywczych jest doustna podaż pokarmu dostosowana do aktualnych potrzeb chorego. Jeżeli, z różnych przyczyn, nie ma możliwości stosowania urozmaiconej diety z wykorzystaniem różnorodnych produktów spożywczych zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, a w konsekwencji zapewnienia odpowiedniej do aktualnych potrzeb ilości energii i składników odżywczych zalecane jest wykorzystanie dostępnych na rynku przemysłowych diet uzupełniających – odzywki medyczne. Diety te kwalifikowane jako doustne suplementy pokarmowe dobrane odpowiednio do potrzeb, pozwolą uzupełnić zwyczajowo spożywana dietę w niedoborowe składniki tj. białko, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i energię. Lekarz lub dietetyk doradzi, który preparat będzie odpowiedni dla Ciebie.
Odżywki medyczne to najczęściej wysokoenergetyczne preparaty odżywcze, dostępne są w postaci napojów, proszku lub deseru. Zawierają odpowiednio dobrane i zbilansowane składniki odżywcze i pomagają uzupełnić jadłospis chorego, wspomagając jego powrót do zdrowia.
Właściwie zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią do potrzeb ilość niezbędnych składników odżywczych i energii warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zapewnia zdrowie. Stan, w którym organizm nie otrzymuje z pożywieniem wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych w zdrowiu i w chorobie, prowadzi do niedoborów pokarmowych i niedożywienia. Niedożywiony pacjent ma obniżoną sprawność fizyczną i umysłową, zmniejsza się jego siła mięśniowa, zanika tkanka mięśniowa, pojawiają się niedobory witamin, zmniejsza się odporność organizmu co w konsekwencji prowadzi do wielu groźnych dla życia powikłań. Niedożywiony pacjent jest osłabiony, apatyczny z objawami zmęczenia. Ma za mało siły i chęci by szybko i bez powikłań odzyskać sprawność po zabiegu chirurgicznym, urazie a rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów. Powikłania wynikające z niedożywienia uniemożliwiają często podjęcie innego rodzaju terapii (np. opóźniają wykonywanie zabiegów i pogarszają rokowanie po operacji), przedłużają pobyt chorego w szpitalu, zwiększa się ilość hospitalizacji oraz koszty leczenia a także powodują większą śmiertelność.
Odżywki medyczne zalecane są osobom chorym oraz tym, które z różnych powodów nie są w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych (np. mają ograniczoną sprawność ruchową, czy trudności z przełykaniem).
O czy należy pamiętać przy żywieniu doustnym?
PAMIĘTAJ!
- preparaty do żywienia doustnego możesz kupić w aptece, sklepach medycznych bądź sprawdzonych sklepach internetowych
- preparaty są dostosowywane indywidualnie do potrzeb
- stosując preparaty do żywienia doustnego musisz ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, dietetyka lub farmaceuty
Doustne Suplementy Pokarmowe służą do uzupełnienia zwyczajowo spożywanej diety. Kompletne zawierają białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne w ilościach dostosowanych do konkretnych potrzeb i stanu klinicznego. Wyróżniamy odżywki:
- wysokoenergetyczne
- bogato białkowe
- dla pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej
- zawierające większą ilość składników o działaniu przeciwzapalnym np. kwasy omega-3
Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są publikowane dla celów informacyjnych. Decyzje dotyczace podjęcia i prowadzenia żywienia klinicznego podejmuje lekarz prowadzący.
Żywienie dojelitowe
Polega na podawaniu Polega na podawaniuPolega na podawaniu białka lub źródeł białka, energii, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wodyw postaci specjalnie przygotowanej diety przemysłowej przez…
Żywienie pozajelitowe
Polega na dostarczaniu wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, bezpośrednio do układu krwionośnego (dożylnie) – z pominięciem przewodu pokarmowego