Osłabione chorobą, odczuwające uboczne skutki stosowanych leków, dzieci, zwykle nie chcą bądź nie są w stanie spożywać regularnych posiłków a wraz z nimi dostarczać organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Żywienie medyczne pozwala skomponować odpowiednią dla wieku i wagi dziecka dobową dawkę białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin, soli mineralnych i pierwiastków śladowych, które wspierają proces leczenia i zapobiegają niedożywieniu, o które w przewlekłej chorobie nietrudno. Dostarczenie właściwej kompozycji składników odżywczych w chorobie jest niezwykle istotne dla samopoczucia i zdrowia pacjenta, a w przypadku dzieci prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Żywienie medyczne (żywienie kliniczne) to całkowite bądź częściowe uzupełnienie diety pacjenta preparatami odżywczymi, które zapewniają prawidłową suplementację i dostarczają organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i podaży kalorii. Żywienie kliniczne znacząco wpływa na poprawę samopoczucie pacjenta i jest niezwykle istotne w procesie rekonwalescencji. Istnieją trzy możliwe formy żywienia uzupełniającego bądź zastępczego:
Możesz zwrócić się do lekarza prowadzącego z prośbą o ocenę stanu odżywienia dziecka. Lekarz na postawie przeprowadzonego badania zaproponuje odpowiedni sposób podania preparatów odżywczych.
Żywienie doustne – to najmniej inwazyjny sposób podania substancji odżywczych. Wysokoenergetyczne preparaty odżywcze, zwierają właściwe skomponowane i zbilansowane składniki odżywcze. Są dostępne najczęściej w postaci napojów. Pozwalają uzupełnić dzienne zapotrzebowanie pacjenta na substancje odżywcze. Polecane pacjentom z ograniczoną sprawnością ruchową oraz zmagających się z trudnościami w przełykaniu.
Diety podawane doustnie są wygodne w podaniu i pozwalają urozmaicić dietę pacjenta. Występują w płynnej postaci – wyglądem i konsystencją przypominają jogurt do picie, pakowane są w wygodna butelki. Preparaty różnią się nie tylko zawartością składników odżywczych, ale także smakiem. Sprawdź jak z wykorzystaniem diety przemysłowej możesz urozmaicić codzienne posiłki i podnieść ich wartość odżywczą. Skorzystaj z gotowych przepisów https://zywieniemaznaczenie.pl/baza-wiedzy/przepisy/ To szczególnie istotne u dzieci, które w okresie choroby mają duży problem w przyjmowaniu posiłków.
Żywienie dojelitowe – podawanie substancji odżywczych bezpośrednio do przewodu pokarmowego przez zgłębnik lub przetokę odżywczą. Żywienie dojelitowe polega na podawaniu białka lub źródeł białka, energii, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody w postaci specjalnie przygotowanej diety przemysłowej przez zgłębnik (sondę, gastrostomię, mikrojejunostomię) do przewodu pokarmowego.
Żywienie pozajelitowe – podawanie substancji odżywczych dożylnie. Polega na dostarczaniu wszystkich składników odżywczych, bezpośrednio do układu krwionośnego – z pominięciem przewodu pokarmowego. Roztwory – mieszaniny odżywcze – podawane są przez dostępy naczyniowe (specjalne cewniki żylne, wszczepiane do naczyń centralnych lub przez kaniule obwodowe.
W okresie choroby i rekonwalescencji może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, także na konkretne składniki odżywcze. Żywienie medyczne pozwala uzupełnić niedobry i uniknąć nieodżywienia, które może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, również znacząco wpływać na wydłużenie okresu powrotu do zdrowia. Dostarczenie właściwej kompozycji składników odżywczych poprawia samopoczucie pacjentów i pozytywnie przekłada się na proces zdrowienia. W okresie choroby i długotrwałego przyjmowania leków – pacjenci często zmagają się z zaburzeniami łaknienia i odmawiają regularnego przyjmowania posiłków, żywienie kliniczne umożliwia dostarczenie wszystkich niezbędnych do życia składników: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, mikro- i makroskładników.
Żywienie medyczne w przypadku przewlekle chorych dzieci ma szczególnie duże znaczenie. Prawidłowo skomponowane uzupełnienie diety bądź żywienie zastępcze, powinny uwzględniać wszystkie czynniki wpływające na zapotrzebowanie organizmu dziecka na składniki odżywcze. Podawane żywienie powinno uwzględniać zapotrzebowanie wynikające z wieku, stanu zdrowia, a także zapewniać prawidłowy wzrost i rozwój. Dziecko to nie mały dorosły – jego potrzeby żywieniowe są odmienne niż osób dorosłych.
Dla młodego organizmu każda dłuższa choroba czy pobyt w szpitalu to duże ryzyko osłabienia, dlatego niezwykle istotne jest jak najwcześniejsze wprowadzenie tzw. fortyfikacji żywienia czyli wsparcia odżywczego/żywieniowego wykraczającego poza standardowe posiłki. Fortyfikacja żywienia pozwala uzupełnić codzienną dietę o niezbędne dla dobrego samopoczucia i szybszej rekonwalescencji składniki.
Zwróć się z prośbą ocenę stanu odżywienia dziecka do lekarza prowadzącego. Żywienie medyczne powinien zapewnić szpital, w którym przebywa pacjent. Jeśli dziecko nie jest hospitalizowane, możesz prosić lekarza pediatrę o skierowanie do poradni żywieniowej, która ułoży plan leczenia żywieniowego
W przypadku dzieci ocenie podczas komponowania diety podlega:
Brane pod uwagę są także:
W przypadku starszych dzieci możesz samodzielnie sięgnąć po uzupełniające dietę doustne preparaty odżywcze dostępne w aptekach. Nim wzbogacisz dietę dziecka o wysokoenergetyczne preparaty, skonsultuj się z personelem medycznym lub farmaceutą.
Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zapisz się na newsletter Żywienie ma znaczenie i dowiaduj się o nowościach w naszym serwisie jako pierwszy.
Nie musisz wychodzić z domu, zamów nasze produkty z wygodną dostawą pod same drzwi.
Żywność specjalnego przeznaczenia należy stosować pod nadzorem lekarza.
Nie przegap nowości na Żywienie ma znaczenie.
Bądź na bieżąco z wiedzą dotyczącą żywienia klinicznego.